Volkswagenova prijevara s dizel-automobilima, mada tek objelodanjena, već je dala novu snagu kritičarima tog goriva, iako njegovo korištenje proizvođači automobila brane borbom protiv zagrijavanja atmosfere.
Na pitanje
AFP, proizvođači automobila nisu bili rječiti o pogonu na dizel, šest dana nakon početka afere s Volkswagenom čiji je direktor Martin Winterkorn već podnio ostavku.
Mada se skandal s falsificiranjem emisije oksida dušika odnosi na 11 milijuna automobila VW, bivši šef Renaulta Louis Schweitzer ne skriva zabrinutost autoindustrije za sudbinu tog goriva u cjelini.
"Bilo bi katastrofalno ako bi se zaključilo da dizel mora umrijeti", rekao je Schweitzer, a prenio francuski list Les Echos.
Doduše, to su već rekli neki političari. "Čist dizel ne postoji!", uzviknula je prethodno Emmanuelle Cosse, šefica francuske stranke Zelenih EELV, zahtijevajući "zabranu dizela u Francuskoj od 2025. godine".
Tokom posjeta Londonu, ministar gospodarstva Francuske, Emmanuel Macron rekao je da "ne treba poletjeti i sve pobrkati" te podsjetio da je slučaj VW "nije prijevara koja se odnosi na sam motor ili na sam princip dizela". Većina ispitanih u jednoj anketi, koji je provela web stranica Caradisiac, ne misli da je dizel "čist motor". Tako smatra čak 59,6% ispitanih.
Po drugom istraživanju, objavljenom kasnije, 27% ispitanika izjavilo je kako poslije afere Volkswagen ima "negativniji" stav o automobilima na dizel.
"Dizel je na meti vlasti i posebno nekih aktivista za zaštitu okoliša. Slučaj Volkswagen to neće popraviti, već naprotiv - može pojačati napad", rekao je za AFP Meissa Tall iz konzultantske firme "Kurt Salmon".
Ona upozorava da izbor kupaca između pogona na dizel i benzin zavisi i od stava zakonodavaca. "Kupovinu dizela su umnogome olakšale subvencije davane na to gorivo godinama", navodi.
Slučaj VW je izbio 20-ak dana nakon stupanju na snagu novih europskih standarda o smanjenju zagađenja, "Euro 6" koji nameće još strože ograničenje za dušikove spojeve s kisikom.
Čak i prije najnovije afere, udio dizela u prodaji novih automobila u Europi je opadao: s 55,2% 2011. godine, došao je tri godine kasnije na 53%, prenosi AFP.
Napadati nove dizel motore je besmisleno, tvrde proizvođači, jer bi to značilo da je sadašnji vozni park problematičan. Više od 250 milijuna privatnih automobila je u Europskoj uniji, stari su prosječno po desetak godina, a 41 posto njih radi na dizel, piže
Ajjazeera.