Odjeveni u crne jakne s mjedenim kopčama i cilindre, prepoznatljivi njemački dimnjačari mogu se činiti kao relikt prošlog vremena, ali čelnik njihove udruge kaže kako oni imaju ključnu ulogu u tranziciji te zemlje na zeleniju energiju.
Ukrajinska kriza ubrzala je promjenu za 21.000 dimnjačara u Njemačkoj, rekao je Alexis Gula iz odbora Saveznog udruženja dimnjačarskih obrtnika. "Već neko vrijeme jasno nam je kako je riječ o transformaciji naše profesije", rekao je.
Naime, više od 10.000 dimnjačara u Njemačkoj već je obučeno i certificirano za energetske savjetnike u zgradama. "Potreba za savjetima među stanovništvom je suludo velika", izjavio je.
Prevencija nesreća
Mnoge novogradnje nemaju ložište i dimnjak jer se griju dizalicama topline ili imaju toplinarski sustav, izvijestila je njemačka novinska agencija dpa.
Osim klasičnih aktivnosti čišćenja i sigurnosnih provjera, Gula je uvjeren kako će se mnogi dimnjačari specijalizirati za energetiku i ventilaciju u budućnosti.
Dimnjačari imaju više od 200.000 kontakata s kupcima u Njemačkoj svaki dan. "Uživaju suludo povjerenje", rekao je.
Dimnjačarstvo se također smatra simbolom sreće, a mnogi Nijemci traže rukovanje s dimnjačarima ili dodiruju njihovu odjeću.
Dimnjačari bi također mogli voditi računa o dizalicama topline jer se i tu radi o energetskoj učinkovitosti.
Inače, dimnjačari se sastaju ovog tjedna na konferenciji svoje nacionalne udruge u gradu Lübecku na sjeveru Njemačke. Ostale teme sastanka su ograničenja Europske unije za peći na drva i, primjerice, prevencija nesreća s ugljikovim monoksidom.