“Drvo možemo pretvoriti u građevinski materijal u izgrađenom okruženju, reciklirati većinu drva […] kada biste odmah ponovo zasadili drveće koje ste oduzeli, pa čak i povećali površinu šume, tada ćete dobiti ono što ja zovem “Šumarsko-građevinska pumpa”, rekao je. Inače, profesor Schellnhuber prepoznat je kao organizator ove inicijative predsjednice Komisije za Novi europski Bauhaus.
Gradimo i krčimo svoje i tuđe šume
„Novi europski Bauhaus je projekt nade, projekt oporavka. Unutar nje obnova može biti jednako vrijedna i lijepa kao i nova gradnja. Imajući ovo na umu, pretvorimo naše gradove u urbane šume”, nadovezala se Ruth Reichstein ispred Europske komisije.
Uzgred, uvoz drveta u EU tijekom 2017. godine bio je odgovoran za 16 posto deforestacije koja se povezuje s međunarodnom trgovinom, što EU svrstava na drugo mjesto u svijetu po odgovornosti za “krčenje šuma zbog uvoza” nakon Kine, objavio je WWF. EU je, prema podacima WWF-a, 2017. neizravno pridonio nestanku 203.000 hektara tropskih šuma pretvorenih u poljoprivredna zemljišta.