Europska komisija pozdravlja današnje konačno donošenje ojačane Direktive o energetskim svojstvima zgrada, što je još jedna prekretnica Europskog zelenog plana. Tim se zakonodavstvom utvrđuje okvir za članice za smanjenje emisija i potrošnju energije u zgradama diljem EU-a, od domova i radnih mjesta do škola, bolnica i drugih javnih zgrada.
Revidiranom Direktivom utvrđuju se ambiciozni ciljevi za smanjenje ukupne potrošnje energije u zgradama u cijelom EU-u, uzimajući u obzir nacionalne posebnosti.
Članicama se tako prepušta na koje se zgrade trebaju usmjeriti i koje mjere treba poduzeti. "Svaka članica donijet će vlastitu nacionalnu putanju za smanjenje prosječne potrošnje primarne energije stambenih zgrada za 16 posto do 2030. i 20 – 22 posto do 2035. godine", priopćila je EK.
U dijelu nestambenih zgrada morat će biti obnovljeno njih 16 posto s najlošijim svojstvima do 2030. te 26 posto do 2033. godine. Članice će moći izuzeti određene kategorije stambenih i nestambenih zgrada od tih obveza, uključujući povijesne zgrade ili kuće za odmor.
Održiva mobilnost
Građani će, k tomu, dobiti potporu u nastojanjima da poboljšaju svoje domove. Direktivom se zahtijeva uspostava jedinstvenih kontaktnih točaka za savjetovanje o obnovi zgrada, a odredbama o javnom i privatnom financiranju obnova će se učiniti cjenovno pristupačnijom i izvedivijom.
Direktivom će se povećati energetska neovisnost Europe, u skladu s planom REPowerEU, smanjenjem uporabe uvezenih fosilnih goriva.
Ojačana Direktiva sadržava nove odredbe za postupno ukidanje fosilnih goriva iz grijanja u zgradama i poticanje uvođenja sunčanih elektrana, uzimajući u obzir nacionalne okolnosti. Države će morati osigurati i da nove zgrade budu 'spremne za primjenu Sunčeve energije'.
Subvencije za ugradnju samostalnih kotlova na fosilna goriva nakon 1. siječnja 2025. više neće biti dopuštene.
Potaknut će se i uvođenje održive mobilnosti zahvaljujući odredbama o vodovima, punionicama električnih vozila i parkirališnim mjestima za bicikle.
Kako bi se suzbilo energetsko siromaštvo i smanjili računi za energiju, financijske mjere morat će poticati i pratiti obnove te biti usmjerene posebice na ugrožene kupce i zgrade s najlošijim svojstvima jer u njima živi veći udio energetski siromašnih kućanstava.
Snažniji poslovni model
"Želimo pomoći ljudima da svoje domove učine energetski učinkovitijima, ugodnijim i zdravijima. Ova revidirana Direktiva donosi koristi građanima: poboljšanje energetske učinkovitosti zgrada dovest će i do nižih računa za energiju i do smanjenja emisija stakleničkih plinova", izjavio je Maroš Šefčovič, izvršni potpredsjednik za Europski zeleni plan, međuinstitucijske odnose i predviđanja.
"Poboljšanje energetske učinkovitosti zgrada ključno je za postizanje naše ambicije u pogledu klimatske neutralnosti i za jačanje energetske neovisnosti Europe. Obnove su ulaganja u bolju budućnost. Vjerujem da će se tom pojačanom Direktivom članice osnažiti da potaknu val obnove diljem EU-a, uz poštovanje raznolikosti fonda zgrada EU-a", istaknula je Kadri Simson, povjerenica za energetiku.
"U klimatski neutralnoj Europi moramo moći zagrijavati i hladiti svoje domove i zgrade uz minimalne emisije. Za to imamo tehnologije, ali moramo stvoriti snažniji poslovni model za obnovu. Nova Direktiva o energetskim svojstvima zgrada doprinijet će mobilizaciji dodatnih financijskih sredstava i jačanju vrijednosnih lanaca u građevinarstvu. Zajedno možemo pomoći vlasnicima nekretnina i tvrtkama da obnovom smanje troškove i pripreme se za budućnost s nultom neto stopom emisija", napomenuo je Wopke Hoekstra, povjerenik za klimatsku politiku.
Revidirana Direktiva bit će objavljena u Službenom listu Unije i stupiti na snagu sljedećih tjedana. Članice ju potom moraju prenijeti u svoje nacionalno zakonodavstvo.
Zgrade su odgovorne za oko 40 posto potrošnje energije, više od polovine potrošnje plina u EU-u (uglavnom grijanjem, hlađenjem i toplom vodom u kućanstvu) i 35 posto emisija stakleničkih plinova povezanih s energijom. Trenutačno je oko 35 posto zgrada u EU-u starije od 50 godina. K tomu, gotovo 75 posto fonda zgrada energetski je neučinkovito. Prosječna godišnja stopa energetske obnove iznosi tek oko jedan posto, izvijestila je Europska komisija koja je 2020. predstavila svoju strategiju za val obnove kako bi se barem udvostručile stope obnove do 2030. i osiguralo da one dovedu do veće energetske učinkovitosti i više obnovljivih izvora u zgradama.
Prijedlog Komisije o reviziji Direktive o energetskim svojstvima zgrada iz prosinca 2021. dopunjen je dodatnim elementima o uvođenju Sunčeve energije u zgradama u okviru plana REPowerEU u svibnju 2022. Suzakonodavci su u prosincu 2023. postigli politički dogovor.
Direktiva je ključna sastavnica nastojanja EU-a da prijeđe s fosilnih goriva i udvostruči stopu poboljšanja energetske učinkovitosti i trostrukog kapaciteta energije iz obnovljivih izvora do 2030., kako je dogovoreno s globalnim partnerima na konferenciji COP28.
Današnje donošenje temelji se na dovršetku i stupanju na snagu zakonodavstva 'Spremni za 55 posto' i pridonijet će smanjenju emisija stakleničkih plinova za najmanje 55 posto do konca desetljeća.