"Budući da ugovor s Marathonom i OMV-om nije ispregovaran, odnosno nisu usuglašene temeljne odredbe ugovora, nije nastupio nijedan od potrebnih uvjeta za aktiviranje jamstva" - ističe AZU u objašnjenju. Dodaju i kako se nikada nije radilo o tome da bi ponuditelj dao garanciju od 500 tisuća eura za svako istraživačko polje, već je spomenuti iznos trebao biti jamstvo cjelovite ponude.
Podsjetimo, Marathon i OMV prihvaćeni su od
Vlade kao ponuditelji za sedam istraživačkih polja, od kojih pet u srednjem Jadranu, a dva na granici s Crnom Gorom. Pogranični problemi sa Crnom Gorom na kraju su označeni i kao glavni razlog odustajanja američko-austrijskog konzorcija od bušenja u Jadranu, a sada su “u igri” ostala samo tri polja na kojima bi trebali bušiti
INA i talijanski
ENI.
Da je do izlaska Marathona i OMV-a iz posla na Jadranu došlo u svojevrsnom suglasju s državom svjedoči, osim izjave
ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka da ni država nije mogla pristati na neke zahtjeve konzorcija jer se nada boljoj ponudi u budućnosti, i aneks 7 spomenute dokumentacije o javnom nadmetanju. Tamo stoji da država može aktivirati bankarsku garanciju za ozbiljnost ponude kada sama ocijeni da se ispunio jedan od spomenutih uvjeta, bez obzira, navodi se u aneksu 7, na prigovor ponuditelja i mogući spor.
- Plaćanje će biti izvršeno, bez obzira na bilo kakav prigovor ponuditelja, u roku od pet dana od primitka zahtjeva za aktiviranjem garancije - navodi se u aneksu 7 Pravila javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika. Ipak, država se suzdržala od jednostrane naplate jamstva i vjerojatnog sudskog spora, računajući, izgleda, da će Marathon i OMV jednog dana ipak ući u biznis na Jadranu, zaključuje Slobodna Dalmacija.