"Prvih 10 godina u Europskoj uniji promijenilo je perspektivu domaće energetike. Ponajprije jer smo dobili jedinstvenu priliku povlačiti europski novac za daljnji razvoj energetske mreže", izjavila je nedavno za stručni časopis EGE Antonija Glavaš, članica Uprave Prvog plinarskog društva.
"Koliko je to važno, posebice se vidi danas u promijenjenim geopolitičkih okolnostima. Jedna od najznačajnijih investicija bila je upravo izgradnja LNG terminala u Omišlju za čiju su izgradnju dodijeljena bespovratna sredstva u iznosu od 101,4 milijuna eura", kazala je u osvrtu na temu desetljeća energetike i energetskog gospodarstva u Europskoj uniji.
Godinama se pričalo o terminalu, ali nije bilo mehanizama da se 'stavi novac na stol', dodala je. "S EU-om smo ga pronašli", istaknula je.
Zima bez ruskog plina
Jednako tako, kada se planirala gradnja, rijetko tko je vjerovao da ćemo danas govoriti o pozicioniranju Hrvatske kao plinskog čvorišta, nastavila je.
"A, danas upravo to jesmo. LNG terminal ima geopolitičku i stratešku dimenziju te jamči povećanje sigurnosti opskrbe plinom zemljama EU-a. Zbog ovakvih projekata u Hrvatskoj smo ušli mirni u prvu zimu bez ruskog plina. Mnogo veće zemlje od nas nisu imale taj luksuz", napomenula je.
Više o tome moguće je pročitati u aktualnom broju stručnog časopisa EGE.
Na časopis EGE, koji izlazi pet puta godišnje i prati najnovija kretanja u energetici, možete se pretplatiti OVDJE.