Francuski parlament je u utorak velikom većinom glasova podržao vladin plan ulaganja u nuklearne elektrana, samo dan nakon što je tamošnja vlada jedva preživjela glasovanje o povjerenju u vezi s planom mirovinske reforme.
Plan nuklearne obnove, čija je ključna točka plan gradnje šest novih nuklearnih reaktora, prihvaćen je s 402 glasa za i 130 protiv. Više od polovine električne energije Francuska zadovoljava nuklarnom energijom. Predsjednik Emanuel Macron namjerava započeti izgradnju prvog nuklearnog reaktora sljedeće generacije EPR2 prije kraja svog drugog petogodišnjeg mandata u svibnju 2027. u sklopu plana vrijednog 52 milijarde eura za izgradnju šest novih reaktora, javlja Reuters.
Plan dolazi u trenutku kada je Francuska pretrpjela višemjesečne zastoje proizvodnje iz postojeće flote od 56 reaktora, zbog čega je proizvodnja nuklearne energije pala na najnižu razinu u 30 godina, dok prva generacija EPR-a koja se gradi u Flamanvilleu, u zapadnoj Francuskoj, godinama kasni za planom i guta milijarde iz proračuna.
Pokretanje francuske nuklearne industrije
Predsjednik Emmanuel Macron nastoji ponovno preuzeti inicijativu novim reformama, a nuklearna energija jedno je od pitanja oko kojih se njegova centristička stranka slaže s konzervativnim i krajnje desničarskim strankama.
"Naš je cilj učiniti Francusku glavnom niskougljičnom i suverenom državom", tvitala je ministrica energetike Agnès Pannier-Runacher, dodajući da je ovo prvi temelj za "ogromni projekt ponovnog pokretanja domaće nuklearne industrije". Rekla je da u utrci za gradnjom novih nuklearnih elektrana administrativne procedure ne bi trebale usporavati produljenje životnog vijeka postojećih reaktora niti izgradnju novih.
"Ovim projektom pokrećemo najveću znanstvenu, industrijsku i ljudsku avanturu koju naša zemlja poznaje od sedamdesetih godina", rekla je Pannier-Runacher.
Inače, Francuska ne odustaje od pritiska da sve nuklearne tehnologije budu u mogućnosti dobivati državne poticaje za industriju, nakon što je EU predstavila svoj "Neto-nula industrijski zakon" koji ima dvosmislene odredbe u pogledu nuklearnih tehnologija, no izjašnjava se u korist malih modularnih reaktora, piše Politico.