Gradnja RHE Bistrica će, prema procjenama, stajati više od milijardu eura

Autor: B. O. Objavljeno: 25.01.2024. 🕜 11:37 Lokacija: Beograd (Srbija)
  • Dio brane HE Đerdap na Dunavu u Srbiji, kojom upravlja EPS (izvornik: EPS 2020.)

• EPS, hidroelektrane, HE Đerdap
    Izvor: EPS

Srbija do 2027. planira završiti brojne energetske projekte

Srbija će u sljedeće tri, četiri godine, tj. do početka EXPO-a 2027. koji se održava u Beogradu u energetiku uložiti više nego ikada.

Prema riječima ministrice rudarstva i energetike Srbije Dubravke Đedović Handanović, dotad će biti završeni brojni energetski projekti, među kojima su plinska interkonekcija sa Sjevernom Makedonijom, naftovod Srbija-Mađarska, vjetroelektrana Kostolac, uz velika ulaganja u jačanje kapaciteta prijenosne i distribucijske mreže.

Također, na sastanku s veleposlanikom Japana u Republici Srbiji Akirom Imamurom, koji je održan ovaj tjedan u Beogradu i na kojem su razgovarali o projektima u energetici i zaštiti okoliša, napomenula je kako se upravo radi na tehničkoj dokumentaciji za reverzibilne (crpne) hidroelektrane (RHE) Bistrica i Đerdap 3 koje trebaju osigurati stabilniju opskrbu električnom energijom te bolje uravnoteženje elektroenergetskog sustava.

 

Obrenovac, Beograd i okolica 

RHE Bistrica je ključan energetski objekt za opskrbu električnom energijom u budućnosti te je za nju završena studija izvodljivosti. Prema procjenama, nastavila je, gradnja tog postrojenja će stajati više od milijardu eura. 

Izvor: EPS

"Japanska međunarodna organizacija za suradnju (JICA) zainteresirana je financirati taj projekt, kao i brojne japanske kompanije koje imaju znanja i najmoderniju tehnologiju za takva postrojenja", rekla je, podsjetivši kako su u tijeku završni radovi na izgradnji postrojenja za odsumporavanje dimnih plinova u Termoelektrani Nikola Tesla A (TENT A) koji se izvode uz financijsku podršku japanskih partnera.

"Projekt odsumporavanja dimnih plinova u TENT A je jako bitan za unaprjeđenje kvalitete života građana koji žive u Obrenovcu, Beogradu i okolici, s obzirom na to da će se puštanjem u rad postrojenja emisije sumporovog dioksida smanjiti za oko 10 puta. Time pokazujemo da EPS može imati značajnu ulogu u kružnom gospodarstvu u našoj zemlji imajući u vidu da će se iz postrojenja proizvoditi gips kao nusproizvod koji se može koristiti u građevinskoj industriji. Stupanj ostvarenja projekta je 98 posto i u narednim mjesecima očekujemo puštanje u probni rad tog postrojenja. Uvjerena sam da će nas tada posjetiti japansko izaslanstvo na visokoj razini s kojim ćemo razgovarati o nastavku suradnje u energetskom sektoru", rekla je.

 

Pohrana energije

Veleposlanik Imamura ukazao je na višegodišnje kvalitetne odnose dvije zemlje i podržao novi ulagački plan Srbije koji treba omogućiti razvoj gospodarstva, modernizaciju i tranziciju k zelenoj ekonomiji, u čemu Japan može dati značajan doprinos. 

On je iskazao zadovoljstvo što postoji zainteresiranost obje strane za suradnju u izgradnji i financiranju RHE Bistrica, kao i drugim energetskim projektima, i da je tehnologija pohrane energije vrlo razvijena u Japanu, izvijestilo je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije.

"Japanske kompanije su spremne podijeliti znanje i iskustvo sa srpskim energetskim kompanijama u izgradnji novih kapaciteta iz obnovljivih izvora, uravnoteženju i pohrani energije, što je danas od velike važnosti za energetski sustav", rekao je.

TAGOVI