Srbija će u sljedeće tri, četiri godine, tj. do početka EXPO-a 2027. koji se održava u Beogradu u energetiku uložiti više nego ikada.
Prema riječima ministrice rudarstva i energetike Srbije Dubravke Đedović Handanović, dotad će biti završeni brojni energetski projekti, među kojima su plinska interkonekcija sa Sjevernom Makedonijom, naftovod Srbija-Mađarska, vjetroelektrana Kostolac, uz velika ulaganja u jačanje kapaciteta prijenosne i distribucijske mreže.
Također, na sastanku s veleposlanikom Japana u Republici Srbiji Akirom Imamurom, koji je održan ovaj tjedan u Beogradu i na kojem su razgovarali o projektima u energetici i zaštiti okoliša, napomenula je kako se upravo radi na tehničkoj dokumentaciji za reverzibilne (crpne) hidroelektrane (RHE) Bistrica i Đerdap 3 koje trebaju osigurati stabilniju opskrbu električnom energijom te bolje uravnoteženje elektroenergetskog sustava.
Obrenovac, Beograd i okolica
RHE Bistrica je ključan energetski objekt za opskrbu električnom energijom u budućnosti te je za nju završena studija izvodljivosti. Prema procjenama, nastavila je, gradnja tog postrojenja će stajati više od milijardu eura.
"Japanska međunarodna organizacija za suradnju (JICA) zainteresirana je financirati taj projekt, kao i brojne japanske kompanije koje imaju znanja i najmoderniju tehnologiju za takva postrojenja", rekla je, podsjetivši kako su u tijeku završni radovi na izgradnji postrojenja za odsumporavanje dimnih plinova u Termoelektrani Nikola Tesla A (TENT A) koji se izvode uz financijsku podršku japanskih partnera.
"Projekt odsumporavanja dimnih plinova u TENT A je jako bitan za unaprjeđenje kvalitete života građana koji žive u Obrenovcu, Beogradu i okolici, s obzirom na to da će se puštanjem u rad postrojenja emisije sumporovog dioksida smanjiti za oko 10 puta. Time pokazujemo da EPS može imati značajnu ulogu u kružnom gospodarstvu u našoj zemlji imajući u vidu da će se iz postrojenja proizvoditi gips kao nusproizvod koji se može koristiti u građevinskoj industriji. Stupanj ostvarenja projekta je 98 posto i u narednim mjesecima očekujemo puštanje u probni rad tog postrojenja. Uvjerena sam da će nas tada posjetiti japansko izaslanstvo na visokoj razini s kojim ćemo razgovarati o nastavku suradnje u energetskom sektoru", rekla je.
Pohrana energije
Veleposlanik Imamura ukazao je na višegodišnje kvalitetne odnose dvije zemlje i podržao novi ulagački plan Srbije koji treba omogućiti razvoj gospodarstva, modernizaciju i tranziciju k zelenoj ekonomiji, u čemu Japan može dati značajan doprinos.
On je iskazao zadovoljstvo što postoji zainteresiranost obje strane za suradnju u izgradnji i financiranju RHE Bistrica, kao i drugim energetskim projektima, i da je tehnologija pohrane energije vrlo razvijena u Japanu, izvijestilo je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije.
"Japanske kompanije su spremne podijeliti znanje i iskustvo sa srpskim energetskim kompanijama u izgradnji novih kapaciteta iz obnovljivih izvora, uravnoteženju i pohrani energije, što je danas od velike važnosti za energetski sustav", rekao je.