Segment Rafinerije i marketing, uključujući Usluge kupcima i maloprodaju, dosegli su CCS EBITDA od 138 milijuna kuna u prvom tromjesečju 2021. Usprkos 3% manjoj potražnji za gorivima, doprinos Maloprodaje ostao je snažan.
Ulaganja su 17 % viša u odnosu na prvo tromjesečje 2020. Strateška ulaganja se nastavljaju s projektom nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka kao glavnim projektom, dok je konstantna financijska disciplina kroz razdoblje krize rezultirala stabilnom razinom neto duga od 2.723 milijuna kuna.
Optimizam u krizi
“Nakon 2020. godine, obilježene neviđenom krizom naftne i plinske industrije, početak 2021. pokazuje neke znakove oporavka industrije, iako je sigurno da naftna industrija neće uskoro vratiti staru snagu. Cijene nafte tipa Brent kretale su se oko 50 dolara po barelu tijekom prvog tromjesečja 2021., što je imalo pozitivan utjecaj na rezultat, ali i dalje ne dopušta opušten pristup poslovanju. INA Grupa je pravovremenom reakcijom na krizu uspjela očuvati stabilnu financijsku poziciju i osigurati kontinuitet implementacije strateških projekata.
Poslovanje Istraživanja i proizvodnje tijekom prvog tromjesečja 2021. obilježeno je nastavkom trenda smanjenja proizvodnje, očekivano s obzirom na zrelu strukturu Ininih polja, što je djelomično nadoknađeno spomenutim porastom cijena. S druge strane, nova transakcija u Egiptu, u koncesijsko područje Blok 10, završena je, što će omogućiti određeni porast proizvodnje u budućnosti. U okruženju koje je i dalje opterećeno pandemijskim ograničenjima teško je predvidjeti buduća kretanja, ali INA može i raditi će na internim aktivnostima, kao što je nastavak strateških projekata i brza prilagodba aktivnosti tržišnim kretanjima kako bi i u budućnosti osigurala stabilno generiranje novca.”, kazao je predsjednik Uprave Sandor Fasimon.