INA je čini se odustala od gradnje biorafinerije na prostoru ugašene Rafinerije nafte Sisak, ali to još ne naziva tim imenom. Na pitanja o gradnji biorafinerije, Vlada medije usmjerava na INA-u, koja nema puno za reći o aktivnostima u Sisku. Od tihog gašenja proizvodnje u Sisku 2018. spominjali su se logistički centar, proizvodnja bitumena, solarna elektrana i izgradnja biorafinerije, koja bi podigla lokalnu poljoprivredu. Riječ je o takozvanom projektu INA R&M Novi smjer 2023., donesenom 2019. kojim se gasi Sisak i obnavlja RN Rijeka. Od projekta transformacije u industrijski centar u Sisku je ostala samo – velika sunčana elektrana!
Lider podsjeća da je projekt biorafinerije prije dvije godine ušao u Nacionalni plan oporavka i otpornosti kao najskuplja energetska investicija u Hrvatskoj, od gotovo 320 milijuna eura (2,4 milijarde kuna, od čega milijarda kuna iz NPOO-a) predviđala je otvaranje 500 direktnih i još toliko indirektnih radnih mjesta i trebala je biti impuls razvoju poljoprivredne proizvodnje u Sisačko-moslavačkoj županiji. U 2019. dovršeno je testiranje miskantusa za proizvodnju biogoriva. I zatim je sve stalo.
Jako kompleksna odluka
Na upit prije godinu dana iz Ine je Lideru odgovoreno da je projekt biorafinerije ‘vrlo kompleksan i visokorizičan‘ te da je u procesu razvoja i definiranja svih elemenata, a ‘konačna finalizacija ne ovisi samo o cijeni gradnje, koja je pod izazovom poskupljenja čelika i drugih građevinskih materijala, nego i o stvarnoj potražnji za bioetanolom, izazovu osiguravanja dovoljne količine biomase, a riječ je i o novoj tehnologiji koja još uvijek nije provjerena‘…
Što se u međuvremenu događa s tim projektom? Iz Vlade Lider upućuju na glavnog investitora, a iz Ine odgovaraju da imaju više projekata koje trenutačno razmatraju za realizaciju u Sisku.
„Trenutačno smo usredotočeni na projekt koji bi poljoprivredni otpad pretvarao u koristan izvor energije, a koji će biti glavni nositelj naših napora u proizvodnji obnovljive energije na lokaciji. Ina je u ovom trenutku u fazi pronalaska odgovarajuće tehnologije za to postrojenje. Konačna poslovna odluka o tom projektu očekuje se do početka ljeta“ odgovorili su Lideru iz Ine. Dodali su da razmatraju i ulaganje u obnovljive izvore energije poput proizvodnje zelenog vodika.
U Sisku se gradi fotonaponska elektrana snage 2,6 MW i očekivane godišnje proizvodnje 3.968 MWh koja će s radom početi ove godine.