Kinezi žele graditi veliku rafineriju u Srbiji?!

Autor: N. D. Objavljeno: 14.05.2024. 🕜 14:26 Lokacija: Beograd (Srbija)
  • Ventili u INA Rafineriji nafte Sisak (izvornik: INA)

• ventili, rafinerije, procesna postrojenja, Rafinerija nafte Sisak
    Izvor: INA

Srbija za sada uspješno sjedi na više stolaca odjednom kladeći se na multipolarnu geopolitičku budućnost

Vlada Srbije potpisala je ove godine nekoliko okvirnih gospodarskih sporazuma s velikim kineskim tvrtkama; za izgradnju rafinerije nafte, izgradnju tvornice za solarne panele kapaciteta 1 GW u Paraćinu, vrijedne 30 mil. eura te sunčane elektrane od 200 MW, vrijedne 280 mil. eura. Vrijednost svih projekata iznosi 4,7 mlrd. eura, javila je agencija Beta. Okvirni sporazum za rafineriju potpisala je srpska ministrica energetike s tvrtkom China Energy International Group o izgradnji rafinerije nafte u Smederevu, gdje su svojedobno postojali planovi za istu namjenu, ali se nisu realizirali.

Rečeno je da je vrijednost investicije 2,4 milijarde eura te da će izravno biti zaposleno 700 radnika, a neizravno 24.000 radnika. Kapacitet buduće rafinerije je do 100.000 barela dnevno ili oko 4,9 milijuna tona sirove nafte godišnje. Po kapacitetu nova rafinerija bit će nešto veća ili jednaka rafineriji u Pančevu, te 20% većeg kapaciteta od rafinerije u Rijeci, pišu tamošnji mediji. U Srbiji su radile dvije rafinerije - uz postojeću u Pančevu i u Novom Sadu. Rafinerija u Novom Sadu sada je skladišnoga tipa.

Portal Energija Balkana se pita kakva je ekonomska opravdanost te investicije za gravitirajuću regiju, komentirajući da potencijal možda ipak postoji, jer je jako velik broj rafinerija u Europi u međuvremenu zatvoren i nedostaje prerađivačkog kapaciteta, osobito otkad su uvedene sankcije na ruske derivate. Međutim, ta bi nova rafinerija konkurirala ruskom NIS-u, što bi se moglo pokazati problematičnim jer Srbija njeguje vrlo bliske odnose s Rusijom i ruskim energetskim divom Gazpromom. Rafinerija u Pančevu danas prerađuje više od 4,2 milijuna tona sirove nafte.

Tijekom 2022. radila je na povijesnom i tehničkom maksimumu, kako bi zadovoljila potražnju za derivatima na domaćem tržištu – zbog poremećaja izazvanih ratom u Ukrajini. Srbija izvozi oko 500.000 tona dizela i benzina, a uvozi nešto više, odnosno 500 do 700 tisuća tona dizela (plinskog ulja), benzina i mazuta (mazuta). Posljednjih godina izvoz i uvoz gotovo su izjednačeni. Kako bi se zadovoljile potrebe domaćeg tržišta, 2022. godine zabranjen je izvoz dizela. U EU-u je trenutno u radu nešto manje od stotinu rafinerija

TAGOVI