Skupa zajamčena opskrba
"Sada je poduzetniku u prva dva mjeseca nakon ulaska u zajamčenu opskrbu električna energija donekle povoljna, a nakon toga njezina cijena raste za 35 do 45% u odnosu na cijenu koja se može dobiti od tržišnih opskrbljivača", rekao je Srđan Žutobradić iz HERA-e na HGK-ovoj radionici o tržištu električne energije. No, čini se da ni ti trendovi nisu mobilizirali kupce koji su zapeli u zajamčenoj opskrbi, pa HERA razmatra druge mehanizme. Stopa promjene opskrbljivača u kategoriji poduzetništvo lani je iznosila 15,7%, a poteškoća uglavnom nema. Ovogodišnjim smanjenjem mrežarine poduzetnicima s ravnomjernim korištenjem mreže tarifni model crveni povoljniji je od TM bijeli, istaknuo je Žutobradić.
Nova potpora
Govora je bilo i o skorašnjem uvođenju nove potpore za poduzetnike, koji će odlukom Vlade moći ostvariti značajno oslobođenje od plaćanja naknade za obnovljive izvore energije koja iznosi 0,105 kn/kWh. Iz te naknade isplaćuju se poticaji proizvođačima energije iz obnovljivih izvora. Resorno ministarstvo taj je program poslalo u Bruxelles na odobrenje, a optimistično, mogao bi ići u primjenu početkom iduće godine, rekao je Ozren Fućak iz HROTE-a. Naime, Europska unija dozvoljava maksimalni intenzitet ove potpore do 85% i minimalni od 20%, a u EU u primjeni je već godinama. Hrvatska ga iz nekog razloga nije još uvela, čime su naši poduzetnici manje konkurentni na tržištu.
Spora birokracija
Od potpore u vidu popusta na naknadu za OIE koristi mogu imati oni koji troše barem 1 GWh električne energije godišnje, uz uvjet da zadovolje kriterije energetskog i trgovinskog intenziteta. HROTE je analizom prošlogodišnjih podataka s Fine došao do podatka da bi u Hrvatskoj moglo biti 103 potencijalna korisnika ovog poticaja, a predlaže se da iznos potpore bude u omjeru 20%, 40% i 60%. "Kada bi išli na omjer potpora 40-60 i 80% HROTE bi za isplatu poticaja proizvođačima zelene energije 2023. i 2024. bio u minusu od 40 mil. kn, dok bi uz niži iznos potpora isplata naknade proizvođačima bila održiva, a HROTE-ovi prihodi balansirani.", istaknuo je Fućak. Svi zainteresirani poduzetnici će kroz upravni postupak moći tražiti umanjenje naknada za OIE na bazi podataka o poslovanju i potrošnji iz protekle tri godine. Ipak, do donošenja Uredbe koja regulira ovu potporu, potrebno je donijeti Program državnih potpora i Uredbu o kvotama za OIE, a oba dokumenta još nisu donesena.
Poskupljenje
To nije jedina izmjena koju veliki potrošači električne energije mogu očekivati, a druga nije nimalo ugodna. Naime, obveznici ishođenja dozvola za emisije stakleničkih plinova sada plaćaju 0,007 kn/kWh, a njihova naknada morat će se povećati na barem 20% naknade koju plaćaju ostali (0,105 kn/kWh). S obzirom da je i ovo potpora, poduzetnici će moći birati hoće li ostvariti potporu na jedan ili drugi način, ovisno o tome što im je isplativije. Riječi je bilo i radu CROPEX-a, hrvatske burze električne energije. Ivica Toljan je najavio da će se u studenom burza povezati na intraday trgovanje u kojem je moguće energijom trgovati i 20 minuta prije isporuke. Burza svakih nekoliko dana ima slučaj negativnih cijena, a očekuje se da će ove godine preko burze biti protrgovano između 6-7 TWh, što je komercijalna vrijednost električne energije na razini 250 mil. eura.