Potražnja za električnom energijom u Bugarskoj dosegnula je 30,9 TW h u 2020. godini. Od toga, javlja analitička tvrtka GlobalData, više od polovice potražnje otpadalo je na električnu energiju koja je proizvedena u nuklearnim elektranama.
Prema procjenama, nuklearna energija će ostati dominantan izvor proizvodnje električne energije u toj državi do 2030. godine i dosegnuti 14,1 TW h, unatoč planovima tamošnje vlade da ju zamijeni novom snagom iz obnovljivih izvora.
Blok 7
Bugarsko tržište električne energije trenutačno je u tranziciji, a vlada polako smanjuje korištenje ugljena kako bi ga zamijenila obnovljivim izvorima, izjavio je Pavan Vyakaranam, voditelj u GlobalDati.
"Tijekom ove promjene, vlada planira osloniti se na nuklearnu energiju kako bi ispunila većinu potražnje za električnom energijom. Proizvodnja iz nuklearne energije iznosila je 15,9 TW h u 2020. te je njezin udjel u ukupnoj proizvodnji električne energije u Bugarskoj bio 44 posto. Prema očekivanjima, ovaj udjel će ostati iznad 40 posto i do 2030. godine", istaknuo je.
Inače, Bugarska ima jednu nuklearnu elektranu – NE Kozloduj, s dva nuklearna reaktora (blokove 5 i 6) sovjetske proizvodnje. Nakon dekomisije blokova 1 i 2 (2002. godine) te 3 i 4 (2006.), proizvodnja se odvija se u blokovima 5 i 6.
U siječnju ove godine pak odobreni su planovi za gradnju bloka 7 u toj nuklearnoj elektrani. Pritom bi se trebala koristiti oprema koja je kupljena za projekt NE Belene.