Od 2027. cijene fosilnih goriva za grijanje i promet u Europi mogle bi znatno porasti

Autor: N. D. Objavljeno: 13.05.2024. 🕜 10:15 Lokacija: Zagreb
  • Stari dimnjak od opeke na kući na Braču (foto: Tonka, 2006.)

• dimnjaci, dimnjačarstvo
    Izvor: Antonia Hohnjec

Sve rigoroznija regulativa nema uporište u realnosti i zato je život sve skuplji a Europa sve nekonkurentnija

Nova europska porezna shema na motorna goriva i energente za grijanje (ETS2), koja bi trebala biti na snagi od 2027., mogla bi dovesti do znatno većeg rasta cijene, piše Euroactiv pozivajući se na europske zakonodavce. 

Od 2027. EU će početi određivati cijene emisija CO2 iz zgrada i cestovnog prometa, s novom shemom određivanja cijena ugljika, poznatom kao Sustav trgovanja emisijama 2 (ETS2).

Kada je sustav dogovoren 2023., zakonodavci EU-a obećali su da će cijene ostati ispod 45 eura po toni CO2, što znači dodatnu cijenu od oko 10 centi po litri dizela ili benzina. Peter Liese (CDU/EPP), koji je bio glavni pregovarač Europskog parlamenta o tom slučaju, rekao je za Euractiv da je "sada malo pesimističniji" da bi se ograničenje od 45 eura moglo zadržati, "jer doživljavamo nazadovanje u pogledu emisija iz prometa i zgrada.”

Budući da je ETS2 tržišno utemeljen, ako Europa bude manje uspješna u postupnom ukidanju oslanjanja fosilno intenzivne izvore energije, potražnja za emisijskim certifikatima će porasti, a cijena ugljika će u skladu s tim skočiti. Međutim, Liese je rekao da je "naš zajednički zadatak izbjeći ovaj scenarij".

Emisije iz zgrada, uglavnom uzrokovane sustavima grijanja, i cestovnog prometa, uglavnom uzrokovane automobilima i kamionima, trenutno padaju sporije od predviđanja Europske komisije.

U međuvremenu, dodatni zakoni za smanjenje emisija u tim sektorima – kao što je EU direktiva o zgradama ili njemački zakon o zabrani novih kotlova na plin i ulje (zakon o grijanju) – znatno su ublaženi ili će stupiti na snagu tek u kasnijoj fazi, kao što je de facto postupno ukidanje motora s unutarnjim izgaranjem do 2035. Nijemci su primjerice lani u panici istalirali najveći broj novih plinskih kotlova u proteklih 20 godina - ugrađeno ih je čak 790.000. Ni u prometu nije ružičasto - npr. prodaja električnih automobila u travnju ove godine pala je u odnosu na prošlu godinu.  

Ovakav razvoj događaja mogao bi dovesti do veće potražnje za emisijskim jedinicama 2027. godine, a time i do veće cijene ugljika. 

"Trenutačne studije pretpostavljaju da bi cijena ETS dozvola mogla porasti do 200 eura po toni", rekao je Liese, ukazujući na istraživanje njemačkog think-tanka Agora Energiewende.

Kako bi se izbjegle socijalne neravnoteže, potrebno je više novca u fondu EU-a za socijalnu klimu od 87 milijardi eura, koji je namijenjen ublažavanju utjecaja nove cijene ugljika na najsiromašnije. Općenito se smatra da bi zakonodavac trebao iz njemačkog primjera - pritiska koji je doveo do protureakcije, naučiti da je papir jedno, a realni život drugo!

 

 

TAGOVI