Rusija je već izgubila više od 90% svog najvećeg tržišta uoči veljače. Kupnja u Rotterdamu, s isporukama u nizozemsko središte u četiri tjedna do 18. studenog, pali su na samo 95 000 bpd, prema procjenama Bloomberga.
Oko 75% ruske sirove nafte koja se sada ukrcava u baltičkim lukama u Rusiji ide prema Aziji, gdje indijski i kineski kupci nisu bježali od kupnje ruske nafte, posebno ranije ove godine, uz velike popuste.
Oprezni Azijati
Sada kada su embargo EU i ograničenje cijena EU-UK-G7 udaljeni samo dva tjedna, počeli su se pojavljivati znakovi da se kupci u Indiji, na primjer, utrkuju osigurati utovar zaliha prije 5. prosinca i iskrcaj u odredišnoj luci prije 19. siječnja koji neće podlijegati embargu i ograničenju cijena.
No, kupci u Indiji i Kini navodno su oprezni s kupnjom ruske nafte nakon 5. prosinca, čekajući da se raščisti kako će se primjenjivati ograničenje cijena i hoće li doći do nekih posljedica za kupce ruske sirove nafte nakon što sankcije stupe na snagu.
Embargo EU-a na rusku naftu stvorit će velike neizvjesnosti na globalnim tržištima nafte i proizvoda u samo nekoliko tjedana, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svom mjesečnom Izvješću o tržištu nafte prošlog tjedna.
Usred znakova slabljenja rasta potražnje za naftom, "približavanje embarga EU-a na uvoz ruske sirove nafte i naftnih proizvoda i zabrana pomorskih usluga dodat će dodatni pritisak na globalne naftne bilance, a posebno na već iznimno skučena tržišta dizela", IEA zaključuje.
“Predložena gornja cijena nafte mogla bi pomoći u ublažavanju napetosti, ali ostaje bezbroj neizvjesnosti i logističkih izazova”, rekla je agencija.