U Jadranu mogu istraživati samo tvrtke bez ekoloških incidenata

Autor: N.D. Objavljeno: 07.01.2015. 🕜 11:02 Lokacija: Zagreb

Koncesiju za Jadran mogu dobiti samo visokotehnološke tvrtke bez povijesti ekoloških incidenata

Barbara Dorić, predsjednica Upravnog vijeća Agencije za ugljikovodike javnosti se obratila otvorenim pismom, kako bi pojasnila razne nejasnoće koje su se pojavile u medijima nakon izbora tvrtki s kojima države neće u pregovore oko istraživanja nafte i plina u Jadranu. Dorić pojašnjava da odluke Vlade o izboru koncesionara nisu važeće ako se ne potpiše Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika s odabranim ponuditeljima, čemu prethode pregovori. Nacrt Ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika ima oko 130 stranica te detaljno propisuje sva prava i obveze ovlaštenika dozvole i RH, detaljno obrađujući sve korake i radnje koje se tijekom istraživanja i eksploatacije moraju izvršiti u određenim rokovima kao i odgovornost za štetu, sanaciju i nadzor nad svim radnjama koje će se odvijati prilikom istraživanja i eksploatacije ugljikovodika. Dorić naglašava da se prilikom odabira koncesionara vodilo posebnu brigu o iskustvu ponuditelja, pa su se tako na javno nadmetanje mogle prijaviti isključivo kompanije koje koriste visoke tehnološke i ekološke standarde te su dokazale da nemaju ekoloških incidenata u prošlosti. Trenutno je u tijeku provedba Strateške procjene utjecaja na okoliš istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu, čiji je okvirni rok za donošenje ožujak 2015. godine, a ugovori se neće potpisati dok ona ne bude gotova. Javna rasprava je već bila provedena u sklopu definiranja sadržaja Strateške procjene utjecaja na okoliš, a po završetku izrade Studija će biti predmet javne rasprave. 
Strateška procjena utjecaja na okoliš daje određena ograničenja i preporuke kojih se ovlaštenici dozvola moraju držati prije započinjanja bilo kojih aktivnosti. Međutim, prije svakog zahvata u fazi istraživanja ovlaštenici dozvole su dužni zatražiti Ocjenu utjecaja na ekološku mrežu kada su u pitanju seizmička snimanja, kao i Ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš kada su u pitanju istražna bušenja. Navedene Ocjene su obvezujuće a istražne radnje smiju se provoditi pod uvjetima i na način kako će Ocjene nalagati. Ako se utvrdi komercijalno otkriće nafte ili plina, potrebno je napraviti Procjenu utjecaja na okoliš koja je uvjet za ishođenje lokacijske dozvole kao i izradu Glavnog rudarskog projekta prije početka same eksploatacije. Procjena utjecaja na okoliš je također bezuvjetno obvezujuća te se s eksploatacijom može započeti isključivo ako ista utvrdi da nema štetnih utjecaja na okoliš. 
Prijašnji istražni prostori obuhvaćali su priobalje i otoke, novim prijedlogom osigurali smo da se istražni prostori odmaknu minimalno 10 km od obale i 6 km od otoka te su identificirana ograničenja istražnih prostora na kojima se istražne radnje ne mogu odvijati ili se pak mogu izvoditi uz posebne uvjete. U prošlosti istražna bušenja rađena su ne samo u podmorju već i na otocima kao što su Vis, Lastovo i Dugi Otok. Kada je riječ o financijskim koristima simulacija novog financijskog modela pokazuje da je financijska korist od eksploatacije za Republiku Hrvatsku u prosjeku 55:45 posto za investitora. "Prijašnjim modelom, koji je bio na snazi do veljače 2014. godine, koristi za RH su bili 5%, a za investitora 95%. Ako primjerice uzmemo u obzir proizvodnju u 2013. godini od 1,3 milijuna barela ekvivalenta nafte u državni je proračun uplaćeno 365,7 milijuna kuna, dok bi novim financijskim modelom za tu količinu država prihodovala 3,8 milijardi kuna", navodi Dorić i naglašava da je AZU otvorena za sve informacije i konstruktivne sugestije.

TAGOVI