Ukrajina je sve ovisnija o uvozu električne energije kako Rusi napreduju

Autor: N. D. Objavljeno: 14.05.2024. 🕜 09:14 Lokacija: Kijev (Ukrajina)
  • Most na Dnjepru u Kijevu (izvornik: Anna Subbotina / Shutterstock, 2014.)

• Kijev, Ukrajina, Dnjepar
    Izvor: Anna Subbotina / Shutterstock

Ogromne štete na energetskoj infrastrukturi počinju utjecati na svakodnevni život u Ukrajini

Ukrajinsko ministarstvo energetike objavilo je jučer da će uvesti rekordnu količinu električne energije iz pet neimenovanih europskih zemalja, zbog značajne štete na energetskoj infrastrukturi uzrokovane ruskim napadima.

Očekuje se da će Ukrajina dnevno uvesti 19.474 MWh što je rekordna količina - više od prethodne najveće količine električne energije, a iznosila je 18.649 MWh. Ukrajina je tu količinu uvezla krajem ožujka, nakon prvog vala ruskih napada na ukrajinski energetski sektor. Tamošnja vlast smiruje da uvezena struja čini tek 1% dnevne potrošnje. 

Prošli tjedan državna energetska tvrtka Ukrhidroenergo objavila je da su dvije njene hidroelektrane ozbiljno oštećene i da više ne rade nakon ruskog bombardiranja. Uz to, Ukrajina je izgubila oko 80% proizvodnje iz termoelektrana i oslanja se na tri nuklearne elektrane koje proizvode oko 60% potreba.

"Od danas su sva postrojenja pretrpjela razornu štetu", navodi se u priopćenju aplikacije za razmjenu poruka Telegram, dodajući da će biti potrebna značajna sredstva i napori da se popravi šteta i ponovno uspostavi rad postrojenja.

Ukupno funkciji je manje od 30% proizvodnih kapaciteta te zemlje, prema informacijama Voice of Ukraine. Ukupna šteta na energetskoj infrastrukturi popela se na više od milijardu eura, prema informacijama ukrajinskog Ministarstva energetike. 

Izvor: Pexels / Pixabay
Od mirnodopskog izvoznika do uvoznika

 

Ukrajina je upravljala s 10 hidroelektrana prije ruske invazije 2022., koje su proizvodile oko 10% ukupne električne energije u Ukrajini, a zemlja je bila poznata kao veliki izvoznik jeftine energije iz nuklearnih i hidro izvora, te iz plina pa i neke hrvatske tvrtke, kao Korlea, su kupovala jeftinu električnu energiju prije rata.

Ruske snage su 2023. godine razorile hidroelektranu Kahovo, a nakon posljednjih napada samo sedam elektrana radi znatno smanjenog kapaciteta, objavio je Radio Slobodna Europa. Zemlje koje su do sada „uskakale“ s električnom energijom Ukrajini su Poljska, Rumunjska i Slovačka, a koristila se i vršna  energija. Situacija trenutno dovodi do ograničavanja industrijske proizvodnje tijekom noćnih sati u kijevskoj i harkivskoj oblasti i veće su šanse za redukcije, javio je Reuters. Potrošače se već pozvalo da smanje upotrebu struje od 17 do 22 sata, javlja Kyivindependent

Austrija, Njemačka, Švedska i Nizozemska ponudile su 157 agregata različitih veličina, a EU je rasporedila 10 generatora snage veće od 1 MW. Bugarska je pak ponudila opremu iz obustavljenog projekta NE Belene, međutim to će koštati oko 600 mil. USD, jer je bugarski parlament rekao da opremu neće davati ispod razumnog troška.

S Bugarskom se pregovara i oko mogućnosti isporuke plina od početka 2025. preko grčkog i turskog LNG terminala. Američki USAID je najavljeno da će za ukrajinsku energetiku tijekom pt godina biti osigurano tek 190 mil. USD, te 1,4 mlrd. USD za podršku ekonomskom oporavku. 

TAGOVI