Dolazak do dozvola u tim područjima nebi smio biti duži od godinu dana, a u "iznimnim slučajevima" mogao bi se produžiti za tri mjeseca. Preferentna područja za razvoj OIE će trebati izbjegavati zaštićene zone i rute preleta ptica, te će prioritet biti gradnja na krovovima, cestama i željezničkim koridorima, industrijska područja i javna zemlja oko njih, stoji u nacrtu koji je vidio Reuters.
Brzo i još brže
Manji projekti do 150 kW u posebno zacrtanim preferentnim područjima trebali bi imati i brži, čak šestomjesečni postupak dolaska do dozvola, ili devet mjeseci ako postoje poteškoće oko sigurnosti ili utjecaja na elektroenergetsku mrežu.
Trenutno u EU dolazak do dozvola traje dvije godine, što se može produžiti za godinu dana, što će vrijediti za projekte koji nisu u tim "prioritetnim zonama" koja će odrediti države. U članicama EU dolazak do dozvola nije jednostavan, zbog okolišnih razloga, lokalne opozicije i slično. Primjerice, u Grčkoj je tipično da se do dozvole za vjetroelektrane čeka osam godina, rekla je tamošnja interesna udruga.
U Hrvatskoj, primjerice, samo ekološki aspekt uzima tri godine, jer je velik dio teritorija u mreži Natura 2000 i traže se detaljni monitorinzi. Dolazak do dozvola bit će označen kao "prevladavajući javni interes", omogučujući jednostavniju proceduru, piše Reuters, a građani će i dalje imati prilike sudjelovati u procesu. Ubrzavanje procedura neće se odnositi na projekte za iskorištavanje biomase.