"Komisija zna da su najveće usko grlo širenju obnovljivih izvora energije složena pravila i postupci koji postoje diljem Europe za dopuštanje novih vjetroelektrana i sunčanih elektrana. Provođenje EU rokova za odluke o dozvolama koje su stupile na snagu prošle godine je od iznimne važnosti. Kao i nadolazeće smjernice Komisije državama članicama o tome kako točno mogu pojednostaviti svoje postupke izdavanja dozvola.
Istodobno, širenje obnovljivih izvora zahtijeva velike razine novih ulaganja, što pak zahtijeva regulatornu stabilnost. Pravila europskog tržišta električne energije pružaju takvu stabilnost", kažu u Wind power Europe.
Vjetar i Sunce kao energetska sloboda
Udruga poziva da se s tim pravilima previše "ne petlja" primjerice, dopuštanjem vladama da promijene pravila o određivanju cijena, uklonilo bi tu stabilnost i zamrznulo ulaganja. To bi pak značilo manje obnovljivih izvora energije, a bez njih nema ni energetske sigurnosti i samodostatnosti. Naime, neke su države, kao primjerice Italija, pokazale da žele smanjiti davanaja za poticaje prethodnim OIE projektima kako bi namaknule novac za dotiranje rastućih cijena energije.
Očekuje se da će europska proizvodnja električne energije iz Sunca do 2030. porasti sa tri na 15%, a europska povjerenica Kadri Simson apostrofirala je da "nitko ne blokira pristup Suncu". Očekuje se da će financijska okosnica inicijative za veće korištenje solara uskoro objaviti Platformu za poslovna ulaganja, za tri velika projekta u fotonaponu. Ključ je u boljem pristupu novcu, podršci za inovacije te osiguranju otpornosti europskih lanaca osiguranja sirovina. EK priželjkuje proizvodnju iz fotonapona na razini 20 GW u 2025.