HROTE je jako iznenadio!

Autor: N. D. Objavljeno: 12.04.2024. 🕜 13:00 Lokacija: Zagreb
  • Obnovljivi izvori: sunčane elektrane i vjetroelektrane (izvornik: Shutterstock, 2013.)

• obnovljivi izvori, sunčane elektrane, vjetroelektrane
    Izvor: Shutterstock

HROTE objavio Program potpora OIE i kvote na skorašnjem natječaju za dodjelu tržišne premije

HROTE je danas objavio dugo iščekivani Javni poziv za javno prikupljanje ponuda s uvjetima za sudjelovanje na javnom natječaju za dodjelu tržišne premije br. 1/2024.

Investitori zainteresirani za predstojeći natječaj imaju 15 dana za iskaz interesa po pozivu. HROTE-ovim današnjim pozivom su propisani uvjeti i način provedbe natječaja, koji će biti otvoren 60 dana od dana objave, vrijedan je 257,2 mil. eura a ukupna kvota je 607,25 MW. Zadnji natječaj za dodjelu tržišne premije objavljen je sredinom 2022., kada je dodijeljena kvota za nešto više od 100 MW a država je bila pod snažnom kritikom zbog neobjave natječaja tijekom prošle godine.

HROTE je objavio i  potreban Program državnih potpora za OIE tržišnom premijom i zajamčenom poticajnom cijenom ukupne vrijednosti 286,8 mil. eura za tri mjere. Kad je riječ o megavatima Program navodi 658,25 MW kvote na predstojećim javnim natječajima, a ovo će biti prvi.

 U natječajnoj dokumentaciji za poziv navode se i kvote po tehnologijama i instaliranim snagama.

Kvota predstojećeg natječaja u mjeri 1 za vjetroelektrane instalirane snage veće od 1 MW je 60 MW uz maksimalnu referentnu vrijednost 75,27 eur/MWh. Sunčane elektrane snage veće od 1 MW imaju kvotu od 350 MW i maksimalnu referentnu vrijednost 67,05 eur/MWh, HE veće od 1 MW predviđa se kvota od 7,25 MW i maksimalna referentna vrijednost 158,30 eur/MWh. 

 
Ugodno iznenađenje

 

U mjeri 2 je tržišna premija za postrojenja instalirane snage veće od 200 kW do 1 MW, postrojenja instalirane snage veće od 200 kW do uključivo 6 MW ako su projekti u stopostotnom vlasništvu malih i srednjih poduzeća ili zajednica obnovljive energije, te vjetroelektrane instalirane snage veće od 200 kW do uključivo 18 MW ako su projekti u stopostotnom vlasništvu mikro ili malih poduzeća ili zajednica obnovljive energije. Kvota za VE je 90 MW, a maksimalna referentna vrijednost 75,27 eur/MWh, za sunčane elektrane kvota je 100 MW s referentnom cijenom 82,04 eur/MWh. Iz novog Programa potpora može se iščitati da zajednice OIE mogu dobiti potpore za projekte do 6 MW, osim energije vjetra, do uključivo 18 MW. 

Prema Programu potpora za mjeru 1 raspisana je kvota od 417,25 MW, za ukupnu proizvodnju 683 GWh, vrijednosti 153 mil. eura. Za mjeru 2 u Programu je namijenjena kvota od 190 MW, ili 380 GWh proizvodnje, a vrijednost premije je 104,2 mil. eura. Za mjeru 3 (za postrojenja FN i HE od 50 kW do 200 kW) otvorit će se u budućnost kvota od 51 MW s potporom 29,6 mil. eura. Jedan poduzetnik po projektu ne može ostvariti pravo na potporu veću od 30 mil. eura. 

Izvor: Antonia Hohnjec

Ovaj potez HROTE-a ugodno je iznenađenje za sve nositelje projekata u sektoru obnovljivih izvora. Novost nam je komentirao Julije Domac, ravnatelj REGEA-e i savjetnik predsjednika Milanovića. 

"Vrlo mi je drago vidjeti da je od strane HROTE raspisan javni poziv kojim će se otvoriti vrata novim sunčanim i vjetroelektranama koje su Hrvatskoj prijeko potrebne. To je dobar korak naprijed nakon razočaravajućeg kraja prošle godine kada je raspisivanje natječaja bez objašnjenja izostalo, ali i pokazatelj da se i u državnoj upravi greške mogu ispravljati nakon konstruktivne kritike. Ipak, bilo bi bolje da je ovakav natječaj najavljen i ranije, a njegovo raspisivanje komunicirano unaprijed kako bi se investitori i poduzetnici mogli na vrijeme pripremiti. Transparentnost i predvidivost objave natječaja ovakvog tipa u Hrvatskoj se još mora razvijati i postati uobičajena praksa.", kaže Domac za naš portal. 

Očekivalo da će natječaj za tržišnu premiju biti otvoren najkasnije do kraja prošle godine, ali Hrvatska je ostala jedina članica koja lani nije imala natječaj. Interesna udruženja komunicirala su neobjavu natječaja s nezadovoljstvom.

Govorilo se da od HROTE-ovog natječaja i kvota neće skoro biti ništa jer su namjenska sredstva neiskorištena pa čak i da su "propala" pa će ovo biti izgubljena godina za one koji žele ući u kvotu i osigurati si tako bankabilnost projekta bez muke sklapanja PPA ugovora. Očito je ipak nađeno rješenje za ovaj problem, jer je Ministarstvo financija početkom travnja dalo zeleno svjetlo za novi program potpora. Prethodni Program potpora 2021.-2023. za koji je Hrvatska imala suglasnost EU-a bio je vrijedan 783 mil. eura, a kada je donesen ciljalo se na više od 2.000 MW projekata. 

 

TAGOVI