Očekuje se da će se ove godine globalno povećanje kapaciteta obnovljivih izvora energije porasti za trećinu, objavila je u četvrtak Međunarodna agencija za energiju (IEA).
U svom ažuriranom Izvješću o tržištu obnovljive energije, IEA je rekla da će novi obnovljivi kapaciteti diljem svijeta skočiti za 107 GW, što je najveće apsolutno povećanje ikada, na više od 440 GW u 2023. godini. Očekuje se da će sljedeće godine ukupni globalni kapacitet obnovljive električne energije porasti na 4.500 GW, što je jednako ukupnoj proizvodnoj snazi Kine i SAD-a zajedno.
"Ove godine svijet je spreman dodati rekordnu količinu obnovljivih izvora energije u elektroenergetske sustave – više od ukupnog kapaciteta Njemačke i Španjolske zajedno.", rekao je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol.
Europa je uštedjela 100 mlrd. EUR-a svojim obnovljivcima
U Europi je rast obnovljive energije u središtu odgovora bloka na energetsku krizu nakon rata u Ukrajini. Procjenjuje se da su novoinstalirani solarni i kapaciteti vjetra uštedjeli potrošačima električne energije u EU-u 100 milijardi EUR tijekom 2021. – 2023. zamjenom skuplje proizvodnje iz fosilnih goriva. Veleprodajne cijene električne energije u Europi bile bi 8% više 2022. bez dodatnih obnovljivih kapaciteta, navodi se u novom izvješću IEA-e.
Nove mjere politike također pomažu u značajnom povećanju kapaciteta u SAD-u i Indiji u sljedeće dvije godine. Također se očekuje da će Kina činiti gotovo 55% globalnih novih kapaciteta i 2023. i 2024., objavila je IEA.
Dodatni sunčani kapaciteti činit će dvije trećine ovogodišnjeg povećanja, a očekuje se da će nastaviti rasti i 2024. Visoke cijene električne energije potaknule su brži rast krovnih solarnih sustava, navodi se u izvješću.
Prognoza za povećanje kapaciteta u Europi revidirana je naviše za 40% u odnosu na razdoblje prije ruske invazije na Ukrajinu, što je navelo mnoge zemlje da potaknu korištenje solarne energije i vjetra kako bi smanjile svoju ovisnost o ruskom prirodnom plinu. Rast je potaknut visokim cijenama električne energije koje su male krovne FN sustave učinile financijski privlačnijim te povećanom potporom politike na ključnim europskim tržištima, posebno u Njemačkoj, Italiji i Nizozemskoj.
Ključne su vladine politike
Iako se konkurentnost fotonapona na vjetar i solarnu energiju poboljšala od prošle godine, vladine politike moraju se prilagoditi promjenjivim tržišnim uvjetima, posebno za dražbe obnovljive energije, koje su bile manje od rekordnih 16% u 2022.
Štoviše, politike se moraju usredotočiti na pravovremeno planiranje i ulaganja u mreže kako bi se na siguran i troškovno učinkovit način integrirali visoki udjeli varijabilnih obnovljivih izvora energije u elektroenergetske sustave. Više zemalja u Europi, uključujući Španjolsku, Njemačku i Irsku, vidjet će da će zajednički udio vjetroelektrana i solara u ukupnoj godišnjoj proizvodnji električne energije porasti iznad 40% do 2024. godine.
Predviđa se da će povećanje kapaciteta vjetroelektrana porasti za gotovo 70% u 2023. u odnosu na prethodnu godinu zbog dovršetka projekata koji su bili odgođeni zbog ograničenja zbog COVID-a u Kini i problema s lancem opskrbe u SAD-u i Europi.
Međutim, daljnji rast u 2024. ovisit će o tome mogu li vlade pružiti veću političku podršku za rješavanje izazova u smislu izdavanja dozvola i dizajna dražbi kapaciteta, dodaje se u izvješću.
Iako se konkurentnost fotonapona na vjetar i solarnu energiju poboljšala od prošle godine, aukcije obnovljivih izvora energije bile su ispod upisanih za rekordnih 16% u 2022. godini.
Također je potrebno više ulaganja u nadogradnju mreža., zaključuje izvještaj IEA.