Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja raspisalo je javni natječaj za izdavanje šest energetskih odobrenja prema članku 133. Zakona o tržištu električne energije, za projekte u uznapredovaloj fazi razvoja. Ističu se HEP-ovi sunčani projekti u Slavoniji.
Raspisuje se javni natječaj za izgradnju sunčane elektrane Krnjak u općini Viljevo u osječko-baranjskoj županiji, koji će trajati 15 dana nakon objave u Narodnim novinama. Drugi projekt za koji se raspisuje natječaj za energetsko odobrenje je sunčana elektrana Črnkovci u općini Marijanci, u istoj županiji, a slijede natječaji za SE Donji Miholjac u istoimenom gradu, SE Semeljci u istoimenoj općini te za dvije vjetroelektrane. Riječ je o projektima vjetroelektrane Zelovo na lokaciji Muć (Grad Sinj i općina Hrvace) te vjetroelektrane Dazlina u općini Tisno u Šibensko-kninskoj županiji.
HEP-ovi sunčani projekti
Nositelj zahvata SE Krnjak je općina Viljevo, a priključna snaga elektrane je 10 MW i očekivane proizvodnje 15.857 MWh godišnje. SE Črnkovci je projekt priključne snage od 8,5 MW a nositelj zahvata je Hrvatska elektroprivreda, projekt ima napravljen EOTRP temeljem tehničkog opisa koji je napravio Solvis. SE Donji Miholjac ima snagu 2 MW, a nositelj zahvata je također Hrvatska elektroprivreda.
Vjetroelektrana Zelovo izmijenjeni je zahvat VE ST3-1/2 Visoka Zelovo, istoimene tvrtke iz Jurišićeve 1a, s planom promjene agregata na klasu 4 MW, tj. granično do 4,8 MW, s čime bi postojeći zahvat umjesto dosadašnja 33 MW povećava snagu na 52,8 MW, s promjerom lopatica na 163 metara i visinom stupa na 118 MW. Protiv toga projekta, za kojeg je država ocijenila da nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš uz mjere praćenja, niti glavnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu jer je prihvatljiv, primjedbe je iznijela udruga BIOM. Ornitolozi su smatrali da su 11 godina stari podaci zastarjeli te da bi trebalo promijeniti kumulativni utjecaj, jer su od 2008. napravljeni nove vjetroelektrane u prostoru. Ministarstvo je odbacilo primjedbe.
VE Dazlina je snage do 30 MW, istoimenog nositelja zahvata iz Šibensko-kninske županije, a projekt je u obuhvatu ekološke mreže, područja značajnog za stanište ptica Ravni Kotari. Gradilo bi se pet vjetroagregata snage 7 MW u općini Tisno.