Ne smije biti više tehničkih prepreka za priključivanje novih dizalica topline

Autor: B.L. Objavljeno: 08.12.2023. 🕜 09:10 Lokacija: Karlsruhe (Njemačka)
  • Vanjska jedinica dizalice topline (izvornik: GSPhotography /  Shutterstock, 2015.)

• dizalice topline
    Izvor: GSPhotography / Shutterstock
  • Zgrada Reichstaga u Berlinu u Njemačkoj (izvornik: Shutterstock 2013.)

• Berlin, Njemačka
    Izvor: Shutterstock

U Njemačkoj se svim dizalicama topline mora osigurati priključak na elektroenergetsku mrežu

Nedostaci u elektroenergetskoj mreži zbog kojih nije moguće izvesti priključak novih dizalica topline ili punionica električnih vozila u Njemačkoj više neće moći biti izgovor zašto se takav priključak odbija ili se oduglovači s njegovim izvođenjem. Tako je naime odredio njemački energetski regulator, Savezna agencija za mreže (BNetzA) u svojoj odluci od 27. studenoga ove godine, u kojoj je podrobno opisano kako se trošila električne energije kod kojih se može upravljati potrošnjom kao što su dizalice topline ili punionice električnih vozila mogu priključivati na javnu elektroenergetsku mrežu. Radi se, svakako, o dobrim vijestima za vlasnike takvih uređaja.

Operatori elektrodistribucijskih sustava u Njemačkoj više neće smjeti odbijati ili odgađati izvođenje priključaka na elektroenergetsku mrežu za nove dizalice topline ili punionice za električna vozila, pravdajući to problemima kao što je mogućnost lokalnog preopterećenja mreže. Ipak, u slučaju teškog kvara na mreži ili velikog preopterećenja, operateri će moći smanjiti opterećenje privremenim 'prigušivanjem' potrošnje električne energije na uređajma kojima se može upravljati potrošnja do 4,2 kW. To znači da će se takvim uređajima, a to su sve nove dizalice topline i punionice električnih vozila, na raspolaganju uvijek morati biti neki najmanji iznos snage kako bi mogli raditi. Druga trošila električne energije u takvim kućanstvima time neće biti pogođeni.

Pri tome BNetzA pretpostavlja da će se to događati samo u iznimnim slučajevima i da to za posljedicu neće imati smanjenje udobnosti za krajnje korisnike. Istodobno, operatori više neće smjeti u potpunosti isključivati uređaje s upravljivom potrošnjom. "Ako se pojave uska grla, mreža se mora proširiti. Obratit ćemo pozornost na to," naglasio je Klaus Müller, predsjednik BNetzA-e. Tako će operateri elektrodistribucijskih sustava morati podrobno prikazivati stanje u svojoj mreži na javnoj internetskoj platformi kako bi svatko mogao razumjeti kada može doći do problema zbog preopterećenja i u kojim dijelovima mreže, a operatori će morati značajnije ulagati u mrežu.

Novi propis stupa na snagu 1. siječnja 2024. godine, objavio je njemački stručni portal 'CCI.Dialog'.

TAGOVI