Energija za grijanje i hlađenje predstavlja gotovo 50 posto ukupne bruto finalne potrošnje energije u Europskoj uniji.
U apsolutnom iznosu, bruto konačna potrošnja obnovljivih izvora (Sunčeva i geotermalna energija te, među ostalim, ona iz dizalica topline, biogoriva i otpada) za grijanje i hlađenje kućanstava, industrije, bolnica, škola i dr. u EU-u postupno se povećavala tijekom vremena (najviše zbog doprinosa biomase i dizalica topline). Međutim, za 2021., bruto potrošnja svih goriva također je bila veća, mahom zbog gospodarskog oporavka nakon ukidanja ograničenja zbog pandemije koronavirusa.
Posljedično, objavio je statistički ured EU-a Eurostat, udio obnovljivih izvora u bruto konačnoj potrošnji za grijanje i hlađenje smanjio se za 0,1 postotni bod - s 23 posto u 2020. na 22,9 posto u 2021. godini. To je gotovo dvostruko više od vrijednosti u 2004. godini (11,7 posto).
Razvoj u industriji, uslugama i kućanstvima (uključujući elektrifikaciju grijanja pomoću dizalica topline) pridonio je rastu udjela obnovljivih izvora u grijanju i hlađenju.
Biomasa i dizalice topline
Među članicama EU-a, Švedska se nalazi na prvom mjestu po tom udjelu. Naime, u toj zemlji je više od dvije trećine (68,6 posto) energije korištene za grijanje i hlađenje u 2021. otpadalo na obnovljive izvore (uglavnom na biomasu i dizalice topline). Zatim, javlja Eurostat, slijede Estonija (61,3 posto), Latvija (57,4 posto) i Finska (52,6 posto), u kojima biomasa ima velik udjel u obnovljivoj energiji koja se koristi za grijanje i hlađenje.
Hrvatska se, valja naglasiti, s udjelom od 38 posto nalazi primjetno iznad europskog prosjeka.
Nasuprot tome, najmanji udio obnovljivih izvora za grijanje i hlađenje zabilježen je u Irskoj (5,2 posto), Nizozemskoj (7,7 posto) i Belgiji (9,2 posto).
Sve članice EU-a izvijestile su kako ima je 2004. do 2021. godine rastao taj udjel.
Najveći rast zabilježen je na Cipru (za 32,1 postotni bod), a slijede Malta (30,3 postotna boda), Estonija (28 postotnih bodova) i Švedska (22,7 postotnih bodova) . Manji rast zabilježen je u Irskoj (2,3 postotna boda), Belgiji (6,3 postotna boda) i Nizozemskoj (5,5 postotnih bodova).