Ministri energetike članica organizacije Sjevernomorska energetska suradnja (North Seas Energy Cooperation; NSEC) i Europske komisije (EK) ovaj tjedan su najavili značajno osnaživanje zajedničkih nastojanja u razvoju pučinskih (offshore) vjetroelektrana.
Naime, na ministarskom sastanku u Dublinu ministri NSEC-a su po prvi put dogovorili zajedničke, neobvezujuće ciljeve za odobalnu vjetroenergiju za pomorsko područje cijele regije NSEC koja uključuje Belgiju, Dansku, Francusku, Njemačku, Irsku, Luksemburg, Nizozemsku, Norvešku i Švedsku.
Te zemlje su usuglasile stajališta da će dostići snagu odobalnih vjetroelektrana od najmanje 260 GW do 2050. godine, javlja EK. To predstavlja više od 85 posto nastojanja EU-a da dostigne 300 GW do sredine ovog stoljeća.
Ruska invazija
"Današnja obveza izvrstan je primjer regionalne suradnje koju je Komisija predvidjela u Strategiji obnovljivih izvora na moru. Zapanjujuće je da cilj koji je dogovorilo devet zemalja NSEC-a čini više od 85 posto ambicije za cijelu EU koju smo zacrtali prije dvije godine. Tranzicija prema zelenoj energiji postala je hitnija od ruske invazije na Ukrajinu. Ubrzavanje razvoja obnovljivih izvora jedan je od tri stupa plana REPowerEU za okončanje naše ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima. Povećanje obnovljivih izvora neće pomoći samo u poboljšanju održivosti naše energetike, već će poboljšati našu sigurnost opskrbe i pristupačnost energije – dva izazova s kojima se trenutačno suočavamo u EU-u", izjavila je europska povjerenica za energetiku Kadri Simson.
"Morsko područje Irske sedam je puta veće od njezinog kopna. Sjeverni Atlantik i Sjeverno more neka su od najvjetrovitijih mjesta na zemlji. To je naš najveći zajednički izvor kontinuirane energije i značajno je što smo se danas složili kako ćemo biti ambiciozni u svojim ciljevima", rekao je na ministarskom sastanku irski ministar za okoliš, klimu i komunikacije Eamon Ryan.
"Kada je u pitanju ostvarenje potencijala pučinske vjetroenergije, ponavljam, najbolje je udružiti snage, postaviti dogovorene ciljeve i zajednički djelovati. Ovim pristupom možemo pružiti jamstva kućanstvima i tvrtkama – u našim zemljama i diljem Europe – da će, ponajprije, Europa biti energetski neovisna, i drugo, da će se ti novi obnovljivi izvori i, posljedično, vodik iz naših mora pravedno dijeliti te, ono što je ključno, biti pristupačni", zaključio je.