Končar upravo dovršava gradnju i ishodio je uporabnu dozvolu za trenutačno najveću i najnapredniju sunčanu elektranu u Hrvatskoj. Radi se o SE Donja Dubrava koja se nalazi neposredno uz zgradu strojarnice HE Dubrava na rijeci Dravi. Prostire se na 17,6 ha i po površini je za sada najveće takvo postrojenje u Hrvatskoj.
Elektrana se sastoji od 23 114 fotonaponskih modula domaćeg proizvođača Solvis, pri čemu nazivna vršna snaga pojedinačnog modula iznosi 535 W. Ukupna instalirana vršna snaga postrojenja iznosi 12,36 MW. U njemu su ugrađena 44 napredna izmjenjivača (invertera) Sungrow od 250 kW, a za upravljanje se koristi novi Končarev SCADA sustav ProzaNet. Ukupnu snagu raspodijeljenu između dvije kompaktne transformatorske stanice s omjerom napona 0,8/35 kV dobivaju četiri uljem izolirana energetska transformatora pojedinačne nazivne snage 2500 kV A, iz čega slijedi ukupna priključna snaga elektrane od 9,9 MW. Transformatore je proizvela i isporučila Končareva tvrtka Končar - Distributivni i specijalni transformatori (Končar D&ST).
Ukupna proizvodnja električne energije trebala bi iznositi 14 GW h godišnje. Proizvedena električna energija iz elektrane najprije se prenosi u objekt trafostanice na naponskoj razini 35 kV i od. Odatle se provode daljnje transformacije i u konačnici se električna energija usmjerava prema krajnjim potrošačima. Trafostanice su opremljene suvremenom opremom i naprednim zaštitnim uređajima koji omogućavaju praćenje svakog parametra u elektrani i u slučaju nestanka električne energije. Dvije najsuvremenije intuitivne meteorološke stanice omogućavaju očitavanje vrijednosti temperatura i globalnog osunčanja (insolacije) i mjerenje smjera i brzine vjetra u stvarnom vremenu.
Prema metodologiji Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, elektrana će u očekivanom vijeku trajanja od 30 godina omogućiti ekvivalentno smanjivanje emisija ugljikovog dioksida u okoliš (u odnosu na emisije koje bi nastale proizvodnjom iste električne energije u elektranama na fosilna goriva) od 167 t. Zahvaljujući tome će investitor, HEP, moći povećati prihode ostvarene prodajom zelene električne energije uz istodobno snižavanje troškova kupnje emisijskih kvota za CO2.
Radovi na njezinoj izgradnji započeli su u siječnju 2022. godine, a HEP ih je povjerio također Končarevoj tvrtki Končar - Inženjering (Končar KET). Vrijednost projekta iznosi 7,7 milijuna eura, izvijestio je Končar.