Podsjetimo, Srbija i Republika Srpska potpisale su u Banjal Luci zajedničku izjavu o izgradnji tri hidroelektrane u gornjem slivu Drine: Buk Bijela, Foča i Paunci, koje će činiti hidroenergetski sustav Gornja Drina. Uz to, Srbija i RS osnovale su zajedničko ulaganje za izgradnju ove tri hidroelektrane u kojima je Elektroprivreda Srbije (EPS) većinski vlasnik s 51 posto, a Elektroprivreda RS (ERS) 49. U tom će postotku partneri financirati i izgradnju hidroelektrana.
Podnositelji zahtjeva sada smatraju da su vlasti entiteta Republike Srpske povrijedile Ustav Bosne i Hercegovine i pravo države Bosne i Hercegovine da raspolaže državnom imovinom ovim aktivnostima.
Imovina s posebnim statusom
U svojim je prethodnim odlukama Ustavni sud utvrdio da državna imovina ima poseban status, da odražava državnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Kako bi spriječili štetne posljedice koje bi mogle imati osporene Odluke, Odluke i Sporazumi, zastupnici su predložili da Ustavni sud BiH donese privremenu mjeru kojom se obustavlja primjena Odluka, Odluka i Ugovora o koncesiji za izgradnju hidroenergetskih potencijala na rijeci Drini do konačne odluke. Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u ovom slučaju, navodi se u zajedničkoj izjavi 24 zastupnika.