U Agenciji za ugljikovodike (AZU) danas u 12 sati zatvoreno je nadmetanje za izdavanje dozvola za istraživanje geotermalnih voda za šest istražnih prostora. Riječ je o geografskom području Dravske potoline koji se prostire unutar četiri hrvatske županije (Međimurska, Koprivničko-križevačka, Podravska i Osječko-baranjska) ukupne površine veće od 200 km2 u kojem je dokazan značajan geotermalni potencijal.
Povjerenstvo za provođenje nadmetanja utvrdilo je kako je na natječaj pristiglo 16 ponuda od 11 različitih ponuditelja i to za pet od šest ponuđenih istražnih prostora. Radi se o renomiranim domaćim kompanijama koje svoj portfelj žele diversificirati novim, sigurnim i jakim energetskim projektima. Također, među ponuditeljima je veliki broj inozemnih i europskih kompanija s bogatim iskustvom u razvijanju geotermalnih energetskih projekata, javlja AZU.
Veliki interes za razvoj geotermalnih projekata premašio je sva očekivanja te se pred Povjerenstvom nalazi vrlo zahtjevna i odgovorna zadaća – odabir najboljih ponuditelja koji će Hrvatskoj osigurati u narednom razdoblju nove obnovljive megavate iz podzemlja.
"Prije pet godina kada smo krenuli u aktivaciju geotermalnog potencijala nitko nije ni slutio kako ćemo danas imati interes ovolikog broja renomiranih inozemnih i domaćih energetskih kompanija. Imali smo viziju, znanje, bili uporni i danas, pet godina kasnije kako geotermalni potencijal postaje resurs koji će igrati značajnu ulogu u stvaranju energetske neovisnosti i dostatnosti Republike Hrvatske", izjavio je prilikom zatvaranja nadmetanja predsjednik Uprave AZU-a Marijan Krpan.
Niz koristi
Očekivana vrijednost investicija iznosi više od 400 milijuna eura, a Hrvatskoj može donijeti više od 600 tisuća MW h nove obnovljive električne energije godišnje.
"Aktiviranje geotermalnog potencijala još je jedan, i to vrlo značajan korak prema povećanju proizvodnje energije na hrvatskom tlu. Osim što povećavamo sigurnost naše države povećavajući vlastitu proizvodnju energije obnovljivim, čistim izvorima, aktiviranje geotermalnog potencijala donosi i niz koristi za gospodarstvo te otvara prilike za transformaciju i razvoj poljoprivredne proizvodnje", zaključio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.
Detalji o odabranim ponuditeljima i predloženim projektima bit će objavljeni nakon što Povjerenstvo pregleda i ocjeni pristigle ponude. Nakon toga, Povjerenstvo će Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja uputiti prijedlog odabira najboljeg ponuditelja za svaki pojedini istražni prostor.