Europski tjedan mobilnosti poziva na veću pažnju usmjerenu ka odnosu mentalnog zdravlja i gradske mobilnosti, što je jedna od tema koja je tijekom pandemije dobila na važnosti. Tjeskoba uzrokovana putovanjem s mnoštvom ljudi ili nedostupnost informacija o detaljima putovanja, mogu dovesti do narušavanja psihičkog stanja. Stoga, u uvjetima pandemije, gradovi se moraju još više potruditi da stvore okolnosti u kojima se građani mogu kretati sigurno, ugodno i održivo.
Brojne studije ukazuju na to da aktivan život smanjuje depresiju, tjeskobu i druge probleme u vezi s mentalnim zdravljem. Dovoljno je 30 minuta pješačenja ili vožnje biciklom dnevno kako bi se poboljšalo mentalno zdravlje, a time će se podići opće raspoloženje i kvaliteta sna, kao i smanjiti stres, tjeskoba i umor.
Ove godine svoje projekte podizanja svijesti o potrebi održive urbane mobilnosti prijavili su gradovi Zagreb, Drniš, Zaprešić, Koprivnica, Kutina, Osijek, Rijeka, Pula, Varaždin i Cres. Gradovi su prijavili aktivnosti tijekom obilježavanja Europskog tjedna mobilnosti, organizaciju “Dana bez automobila” te poduzimanje trajnih mjera uvođenjem inovativnih prijevoznih i prometnih rješenja.