Plinska polja u Groningenu u Nizozemskoj prestat će s radom 1. listopada ove godine, a trajno zatvorena sljedećeg listopada, potvrdio je u petak nizozemski ministar rudarstva Hans Vijlbrief. On kaže da će polja, koja će se zatvoriti 1. listopada, ostat u operativnom statusu još godinu dana samo u slučaju da se zemlja nađe u energetskom problemu s iznimno hladnom zimom. Ali od sljedećeg listopada plinska polja bit će trajno zatvorena i idu u dekomisiju.
Polje Groningen na sjeveru Nizozemske je najveće plinsko polje u Europi koje proizvodi plin i jedno od najvećih u svijetu a od 1963. i opskrbljuje plinom 98% nizozemskog stanovništva.
Vijlbrief je naveo godine problema s poljima, uključujući potrese. Ranije ove godine je rekao da je pojam kontinuirane proizvodnje plina iz Groningena "politički potpuno neodrživ", prije nego što je dodao da to također povećava mogućnost potresa.
Više od tisuću potresa i golema zarada
Zemlja je pristala postupno ukinuti vađenje plina u pokrajini prije nekoliko godina zbog potresa za koje se smatralo da su povezani s vađenjem prirodnog plina. Ali rastuće cijene plina usred energetske krize tijekom posljednje dvije zime potaknule su nagađanja da bi pokrajina mogla još neko vrijeme zadržati operativna polja. Sada je Nizozemska potvrdila da će polja ostati operativna godinu dana nakon listopada.
Pokrajina je doživjela više od tisuću potresa u posljednjih nekoliko desetljeća, dok je vlada zaradila 360 milijardi eura od prihoda od plina. Još 66 milijardi eura otišlo je naftnim i plinskim kompanijama Shell i Exxon. Shellu i Exxonu rečeno je još 2013. da moraju početi smanjivati proizvodnju i pripremiti se za potpuno zatvaranje polja, javlja Oil Price.