Novi europski LNG terminali bit će veliki problem za klimu i energetsku tranziciju

Autor: N. D. Objavljeno: 04.05.2023. 🕜 11:34 Lokacija: Zeebrugge (Belgija)
  • Prosvjed Greenpeacea na terminalu za LNG u Omišlju (izvornik: Max Zielinski / Greenpeace, 2021.)

• Greenpeace, prosvjedi, LNG terminal, LNG Hrvatska
    Izvor: Max Zielinski / Greenpeace

Ekološki aktivisti upozoravaju da sve veći broj LNG terminala znači zaključavanje u ovisnost o uvoznom plinu

Rat u Ukrajini i polariziranje zapada protiv Rusije dovelo je do stvaranja nove europske ovisnosti o uvoznom LNG-u. Plan REPowerEU, odgovor EU na plinsku krizu, uključivao je oko 10 milijardi eura financiranja plinske infrastrukture. U izgradnji je osam terminala za ukapljeni plin, a predloženo je još 38 novih.

Greenpeace International nastavlja sustavno protestirati protiv takve politike. Krajem travnja u Belgiji, na možda najproduktivnijem europskom uvoznom terminalu smo vidjeli reprizu onoga što se dogodilo prije koju godinu na krčkom LNG terminalu. Čak 10 penjača i 12 kajakaša iz Greenpeace Belgije okupirali su Fluxysov terminal u Zeebruggeu kako bi osudili Fluxysovu uloguu nedavnom razvoju američkog uvoza LNG-a u Europu. Aktivisti iz Belgije, Austrije, Francuske, Njemačke, Nizozemske i Ujedinjenog Kraljevstva popeli su se na gatove koji se koriste za utovar, istovar i prekrcaj velikih tankera koji se koriste za prijevoz LNG- a i postavili transparent veličine 4x5 metara s natpisom "Plin ubija". Štoviše, grupacija je objavila i veliku studiju "Tko profitira od rata - kako korporacije kapitaliziraju rat u Ukrajini"

 
Potražnja za plinom u padu

 

Ruska invazija Ukrajine prošle godine rezultirala je golemim povećanjem izvoza američkog plina u Europu. Deseci novih LNG terminala izgrađeni su, u izgradnji su ili su predloženi s obje strane Atlantika. Uvoz američkog LNG-a u Europu porastao je 2022., s 28,8 mlrd. m3 u 2021. na 68,96 mlrd.m3 u 2022., što je povećanje od 140%, a potpisano je i rekordnih 17 dugoročnih ugovora između europskih tvrtki i američkih LNG terminala.

Međutim, europska potražnja za plinom nije u porastu, a očekuje se da će se smanjiti, upozoravaju ti ekolozi.

„Zdravstvene, društvene i ekološke posljedice ove masivne izgradnje su zastrašujuće i u potpunosti ih je moguće izbjeći. Novi EU LNG terminali imali bi ukupni ugljični otisak od 950 milijuna tona CO2-ekvivalenata godišnje. To je jednako godišnjoj emisiji više od 200 milijuna automobila. A neki ugovori koje potpisuju europske i američke tvrtke zatvaraju nas u dva ili više desetljeća takvog onečišćenja, daleko iznad potrebnog roka za postupno ukidanje fosilnog plina. Ovi ugovori zahtijevaju više izvoznih i uvoznih terminala. Jednom izgrađene, zagađivači bi ih mogli koristiti za zagovaranje daljnje odgode datuma postupnog ukidanja kako bi se spriječilo da se pretvore u „nasukanu imovinu“, upozorava Greenpeace koji rješenje vidi jedino u bržoj energetskoj tranziciji uz pomoć obnovljivih izvora energije.

TAGOVI