Početkom ovog mjeseca dogodio se zanimljiv fenomen: burzovne cijene plina u Sjedinjenim Američkim Državama ušle su u negativu, baš kao i cijene električne energije, ali to je nešto što smo do sada vidjeli. Na Waha hubu u Teksasu cijene plina za dan unaprijed 6. svibnja bile su u minusu 2,72 USD/mmBtu, što je bila najniža razina u tri tjedna. Kada su cijene negativne, to znači da proizvođači moraju platiti za preuzimanje energije.
Dan kasnije slično se dogodilo u južnoj Kalifoniji i u Arizoni ali s cijenama električne energije, no to nije ništa novo. Takva dinamika pokazuje ogroman višak energije na američkom tržištu, a neobičan događaj kod plina prouzročen je blagim vremenom i sezonskom održavanju plinovoda koji povezuje polja u Permijskom bazenu s Meksičkim zaljevom.
Cijene su uletjele u negativu iako su proizvođači smanjili proizvodnju kao odgovor na pad cijena još od veljače, kad su cijene plina pale na razinu najnižu u protekla tri desetljeća. Kada je plin nemoguće izvesti niti uskladištiti, a proizvodnja je smanjena do maksimuma, obično se viškovi spaljuju na baklji. Ili se plaća njegovo preuzimanje. Cijene na tržištu Henry Hubu su se u međuvremenu oporavile i trenutno su oko 2,28 USD/mmBtu. Kada se pogledaju prosjeci, Europa je u travnju otprilike plaćala pet puta skuplji plin nego SAD.
U Europi je stoga nezamislivo da cijene plina - goriva o kojem smo iznimno ovisni, padnu u negativu, jer plina kronično nedostaje, osobito kao posljedica rata na europskom kopnu i svih reperkusija.
Na TTF-u cijene su prilično stabilne
Cijene prirodnog plina na europskim spot tržištima kreću se trenutno oko 30 €/MWh, što je povećanje od 33% u odnosu na razine iz veljače, jer raste zabrinutost oko obnove zaliha goriva za nadolazeću zimu. U mjesec dana cijena plina na nizozemskoj burzi TTF pala je za nešto više od pet posto, a plin je trenutno za cca 7,5 % posto jeftiniji nego na samom početku godine. Snažna konkurencija s Azijom za terete ukapljenog prirodnog plina (LNG) opteretila je trgovce, a po principu klackalice prihvat LNG-a u travnju se smanjio zbog unosnijih cijena na spotu u Aziji.
I dalje postoji zabrinutost u vezi s protokom ruskog plina kroz Ukrajinu pošto ključni petogodišnji sporazum koji regulira tranzit ruskog plina kroz susjedne zemlje istječe krajem 2024., što utječe na zemlje poput Nizozemske. Povrh toga, mogućnost zime hladnije od normale, dodatno je potaknula zabrinutost oko opskrbe Europe plinom sljedeće zime. Unatoč tim čimbenicima, skokovi cijena obuzdani su odgovarajućom kratkoročnom opskrbom, pri čemu su europska skladišta plina trenutačno na sezonskom vrhuncu od 64,7% kapaciteta.
Hrvatsko plinsko skladište u Okolima, skromnog volumena je u crvenom, na 34,45% zapunjenosti, na najnižoj razini u EU zemljama, a kupnja plina i ustiskivanje tek treba početi. Trenutno samo Austrija, Portugal, Slovačka i Mađarska te Španjolska imaju puna plinska skladišta. Posljednji LNG teret koji je pristigao na hrvatski krčki LNG terminal stigao je 22. travnja.