Međutim, i kod takvih potpuno automatiziranih auta intervencija ljudskih vozača u kontroli vozila i dalje može biti potrebna u nekim situacijama, kao što je nedostatak signala ili mrežnih veza i mjesta bez potpune cestovne signalizacije i oznaka.
Istraživanje je uključilo ukupno 76 vozača (33 žene i 43 muškarca), koji su trebali preuzimati kontrolu nad upravljanjem u vožnji autonomnim vozilima u različitim vremenskim uvjetima, pri čemu su istraživači mjerili vrijeme i kvalitetu preuzimanja.
Manje ishitrenih reakcija
Ovo je istraživanje dio šireg programa rada koji znanstvenicima pomaže razumjeti probleme i izazove dizajniranja autonomnih vozila na takav način koje će krajnji korisnici moći razumjeti i sigurno koristiti.
Rezultati pokazuju da spol značajno utječe na uspješnost preuzimanja. U usporedbi s muškarcima, žene su pokazale manji postotak ishitrenog preuzimanja i nešto brže vrijeme reakcije te nešto stabilniji rad s volanom. Rezultati istraživanja također upućuju da je važno da oba spola prepoznaju da mogu dobro koristiti autonomne aute 3. razine i komunicirati s njima.
Međutim, istraživanje je naglasilo važnost rješavanja problema nejednakosti u kontekstu buduće mobilnosti. Kako bi stvorili autonomna vozila prilagođena korisniku, proizvođači i dizajneri moraju usvojiti prakse koje u potpunosti uzimaju u obzir potrebe, zahtjeve, performanse i preferencije krajnjih korisnika iz različitih demografskih skupina.
Više prakse
Rezultati također naglašavaju da bi vozačima trebalo pružiti više praktičnog iskustva i educiranja kako bi se produbilo razumijevanje potpuno autonomnih vozila, posebno u trenutku kada je nužno da vozač ponovno preuzme ručnu kontrolu nad vozilom.
Istraživači tvrde i da dizajn interijera potpuno autonomnih automobila također treba uzeti u obzir spolne razlike u preferencijama korisnika za različite zadatke koji nisu povezani s vožnjom. Međutim najvažniji zahtjev je da korisničko sučelje i zadaci preuzimanja budu jednostavni, te standardizirani koliko je to moguće bez obzira na model vozila.