"Zelena energija, solarno sušenje mulja i sunčane elektrane su sljedeći koraci, ne samo na ovom pročistaču, nego i cjelokupnom razvoju Karlovca", izjavio je početkom ovog mjeseca gradonačelnik Karlovca Damir Mandić, zahvalivši svima koji su proteklih godina doprinijeli gradnji i radu uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) na Gornjem Mekušju. Taj UPOV gradova Karlovca i Duge Rese u pogonu je od 30. svibnja 2011. te je tijekom 12 godina njegova rada ukupno pročišćeno više od 77 milijuna m3 otpadne vode.
Analize otpadnih voda influenta i efluenta s UPOV-a koje se rade svakodnevno u internom laboratoriju te prema Vodopravnoj dozvoli dva puta mjesečno na zadane parametre u ovlaštenom laboratoriju, pokazale su kako postrojenje redovito postiže zahtijevani III. stupanj pročišćavanja.
Na mehaničkom predtretmanu UPOV-a u 12 godina izvučeno je više od 1.500 tona krupnog i sitnog otpada te pijeska. Bez tog uređaja, sve to bi završilo u rijeci Kupi. K tomu, izvan UPOV-a, iz sustava odvodnje u tom razdoblju izvučeno je više od 25 tisuća tona otpada.
Solarna sušionica mulja
Izdvojeno je više od 22 tisuće tona mulja nastalog u procesu pročišćavanja koji je strojno dehidriran na maseni udio suhe tvari od 25 posto, a od 12. siječnja 2023. mulj se dodatno isušuje na postrojenju za solarno sušenje mulja na više od 90 posto suhe tvari, objavljeno je na stranicama Grada Karlovca.
"Problem pročišćavanja voda je mulj koji ostaje, kojem smo doskočili solarnom sušionicom. Uspješnost uklanjanja organskog opterećenja je iznad 95 posto, suspendirane tvari također iznad 95 posto, a uklanjanje dušikove tvari i fosfora je na prosječnih 80 posto. Iako ove brojke izgledaju suhoparno, rezultati su vidljivi. Godišnje imamo četiri puta manje mulja", kazao je Dario Štefanac, voditelj Odjela uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i crpnih stanica u tvrtki Vodovod i kanalizacija Karlovac.
Na pročistaču je dosad proizvedeno više od dva milijuna m3 bioplina koji je iskorišten za zagrijavanje mulja (anaerobnu stabilizaciju) i grijanje prostorija tijekom zime, a od travnja se višak toplinske energije usmjerava i na dodatno isušivanje mulja u postrojenju za solarno sušenje, čime se proces poboljšava.