Fotonaponske elektrane odličan su izvor energije vodoopskrbnim tvrtkama

Autor: N.D. Objavljeno: 25.02.2022. 🕜 15:09 Lokacija: Zagreb

U Vukovaru i Donjem Miholjcu primjeri najbolje prakse štede novce građanima

U eri sve skuplje električne energije neki progresivniji hrvatski komunalci koji se bave vodoopskrbom i odvodnjom svoje rastuće troškove odlučili su smanjiti instalacijom fotonaponskih elektrana. Odličan primjer je vodovodi iz Donjeg Miholjca, koji je instalirao FN elektranu na 110.000 m2 na vodocrpilištu a elektrana je u radu od ožujka 2021. godine. Direktorica tvrtke Dragana Pnjak rekla je da se planiralo da u godini dana smanje trošak za električnu energiju za 30%, no efekti su još i bolji tako da je proizvodnja elektrane pokrila 33% troškova. Tvrtka je izgradila još jednu FN elektranu a plan je izgraditi i jednu na uređaju za pročišćavanje otpadnih voda, rečeno je na Komunalovoj konferenciji na temu okrupnjavanja vodno-komunalnog gospodarstva, koja se danas održala u Zagrebu. 

Dobar primjer je i vododvod iz Vukovara. Taj će komunalac izgraditi elektranu snage 480 kW, s kojom će pokrivati 63% do čak 80% potreba za električnom energijom, a druga faza planirana je nakon izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. FN panelima pokriveno je 2.500 m2 krovišta, a druga faza treba uslijediti. Projekt se financira iz naknade za razvoj. Dario Tišov iz Vodovoda grada Vukovara rekao je da se očekivalo da će investiciju vratiti kroz pet godina, no s današnjim cijena električne energije ona će se vratiti kroz godinu i pol do dvije. Postoje informacije da se u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja priprema program sufinanciranja koji bi bio ciljano usmjeren na korištenje obnovljivaca u vodno-komunalnom sektoru. 

Bolno okrupnjavanje

Na konferenciji je riječi bilo o okrupnjavanju vodno-komunalnog gospodarstva, jer cilj je da se postojećih 156 tvrtki smanji na njih 40, s ciljem lakšeg privlačenja EU sredstava i većim ulaganjima u obnovu, jer vodovodi u Hrvatskoj prosječno gube čak 50% zahvaćene vode. Vladimir Šimić iz Vijeća za vodne usluge ocijenio je da je od 156 tvrti njih samo 30 održivo, koje isporučuju četiri petine vode. 

Manji vodovodi ako i posluju pozitivno, čine to tako da im operativni troškovi jedu temelji kapital. No, vrijedi istaknuti da ima i komunalaca koji su vrlo agilni i rade kvalitetno, a bit će "utopljeni" u veće, nerijetko puno neracionalnije vodoopskrbne tvrtke. Zbog toga u sektoru itekako ima nezadovoljnih i vrlo zabrinutih, jer agilne tvrtke ne žele pokrivati tuđe neracionalnosti već žele razvoj te žele moći utjecati na donošenje odluka. 

Iz resornog ministarstva uvjeravaju da je ovo upravo preduvjet razvoja a problem provedbe zakona o okrupnjavanju vodoopskrbnih tvrtki bit će tema osam radionica koje će organizirati resorno ministarstvo u najskorije vrijeme. Kritičari ističu da je neracionalno poslovanje desetljećima obilato potpomagano novcima Hrvatskih voda, pa je dosta toga ostalo skriveno. Iza svega stoji velika bojazan o poskupljenju vodno-komunalnih usluga, koja bi negdje mogla biti i 40%.  

TAGOVI