Konačno postignut dogovor o fluoriranim stakleničkim plinovima

Autor: B.L. Objavljeno: 10.10.2023. 🕜 09:32 Lokacija: London (Ujedinjeno Kraljevstvo)
  • Zgrada Europske komisije u Bruxellesu (izvornik: Pixabay, 2021.)

• Europska komisija, Europska unija, zastave
    Izvor: Pixabay
  • Boce s radnim tvarima u rashladnoj tehnici (izvornik: Kerckweb / Shutterstock, 2020.)

• radne tvari, rashladna tehnika, freoni, hlađenje
    Izvor: Kerckweb / Shutterstock

Hidrofluorougljici bi se iz uporabe trebali povući do 2050.

Europski parlament i Europsko vijeće postigli su privremeni dogovor kojim se predviđaju posebne zabrane primjene pojedinih fluoriranih stakleničkih plinova koji se ponajviše koriste kao radne tvari u rashladnim sustavima. Naime, spomenutim dogovorom predviđene su posebne zabrane primjene hidrofluorougljika (HFC) i hidrofluoroolefina (HFO) i povlačenje HFC-ova iz uporabe do 2050. godine. To bi ujedno moglo značiti i kraj 'trakavice' oko donošenja izmjena i dopuna 'F-Gas Regulative' (tj. Uredbe (EU) 517/2014 o fluoriranim stakleničkim plinovima).

Iako cjelovit sadržaj tog dogovora još nije otkriven, smatra se kako uključuje određene datume za postupno ukidanje primjene fluoriranih stakleničkih plinova u područjima u kojima se to smatra 'tehnički i ekonomski izvedivim' i prelazak na alternativna rješenja, a to su klimatizacija i dizalice topline. Uz to, predviđeni su i strogi uvjeti i rokovi za primjenu fluoriranih stakleničkih plinova s velikom vrijednošću potencijala globalnog zagrijavanja (GWP) u slučaju servisiranja ili održavanja  opreme.

Izvjestitelji su postignuti dogovor već nazvali ambicioznim i smatraju kako će stati na kraj primjeni fluoriranih stakleničkih plinova. "To je ključno, ne samo zato što su ti plinovi iznimno štetni za klimu, već se time tvrtkama pruža razvidnost, a time i sigurnost ulaganja... Prekidamo beskrajni ciklus novih kemijskih koktela koji riskiraju uvlačenje rješenja kao što su dizalice topline i rasklopnih uređaja, koji su ključni za našu energetsku tranziciju, u raspravu o perfluoroakrilnim i polifluoroakrilnim tvarima (PFAS). Europske tvrtke već prednjače u razvoju čistih alternativa za fluorirane stakleničke plinove pa će novi zakon biti dobar za klimu i europsko gospodarstvo," ističe se u komentarima izvjestitelja.

Prema nepotvrđenim izvješćima, spomenutim bi dogovorom trebala biti predviđena zabrana primjene fluoriranih stakleničkih plinova s GWP > 150 u malim (s rashladnim učinom do 12 kW) monoblok dizalicama topline i klima-uređajima od 2027. i njihovo potpuno povlačenje iz uporabe 2032.  godine. U slučaju split klima-uređaja i dizalica topline, prema dogovoru bi primjena fluoriranih stakleničkih plinova bila zabranjena od 2035. godine, pri čemu bi za određene vrste split sustava čije radne tvari imaju veće GWP-ove bili predviđeni i raniji rokovi.

Europski parlament i vijeće trebaju službeno odobriti spomenuti dogovor prije nego što stupi na snagu, objavio je britanski stručni portal 'Cooling Post'.

TAGOVI