Uz sve probleme za sve koji se bave rashladnom i klimatizacijskom tehnikom, a koje bi u narednim godinama mogle dovesti najavljene izmjene i dopune Uredbe (EU) 517/2014 o fluoriranim stakleničkim plinovima ili tzv. F-Gas Regulative (koje nikako da se konačno donesu!), u posljednjih se nekoliko mjeseci pojavila još jedna opasnost. Naime, Europska komisija predložila je opću zabranu perfluoriranih i polifluoriranih alkiliranih tvari ili tzv. PFAS-ova koji se koriste u mnogim područjima ljudske djelatnosti, a važan su sastojak radnih tvari koje se koriste u dizalicama topline, rashladnim i klimatizacijskim uređajima. Ipak, kako je postupak javne rasprave još u tijeku, i dalje ima vremena za iznošenje stručnih argumenata protiv takvog prijedloga.
Još 7. veljače ove godine Europska agencija za kemikalije (ECHA) objavila je prijedlog europske uredbe kojom bi se zabranila proizvodnja, primjena i puštanje na tržište više od 10 000 tvari koje sadržavaju PFAS-ove. U skladu s time, trenutačno se provode znanstvene procjene ECHA-inih odbora za procjenu rizika (RAC) i za socio-ekonomske analize (SEAC) koji su još 22. ožujka ove godine pokrenuli šestomjesečnu javnu raspravu. Ona će biti otvorena još nešto manje od mjesec dana, tj. do 25. rujna i sve tvrtke, udruge, organizacije i fizičke osobe mogu dostaviti svoje argumentirane primjedbe i podatke.
Na potrebu za reagiranjem na spomenuti prijedlog stroge zabrane PFAS-ova nedavno je upozorio visoki dužnosnik Saveza njemačkih stručnjaka za hlađenje i klimatizaciju (VDKF) riječima: "Tvrtke i organizacije koje su pogođene svakako bi trebale sudjelovati u procesu rasprave, a ne oslanjati se na da drugi to rade umjesto njih." Naime, kada spomenuti odbori budu pripremali svoja konačna razmišljanja, u obzir će uzimati i razmatrati sve dostavljene podatke i protuprijedloge. Konačna odluka EK-a očekuje se pak 2025. godine, najavio je njemački stručni portal 'CCI.Dialog'.