Predstavnici Europskog parlamenta i Europskog vijeća su 19. listopada ove godine objavili privremeni dogovor o izmjenama i dopunama Uredbe (EU) br. 517/2014 o fluoriranim stakleničkim plinovima ili tzv. F-Gas Regulative. Najvažnije pri tome je to da prvi sljedeći korak u ograničavanju primjene fluoriranih stakleničkih plinova, što znači i velikog dijela radnih tvari koje se koriste u rashladnoj i klimatizacijskoj tehnici umjesto 2024., kako je ranije bilo najavljivano, nastupa tek 2025. godine. No, umjereno povećanje dopuštenih količina pojedinih radnih tvari, izraženo u ekvivalentu ugljikovog dioksida, rashladnoj i klimatizacijskoj struci baš i neće biti od neke veće pomoći.
Prema sklopljenom dogovoru, izmjene i dopune 'F-Gas Regulative' po dvije se stavke značajno razlikuju u odnosu na ono što je ranije bilo predlagano. Naime, iako je i dalje predviđeno da nova F-Gas Regulativa na snagu stupi 1. siječnja 2024. godine, to u početku neće značiti pooštravanje odredbi u vezi primjene radnih tvari. Kao što je spomenuto, uvođenje tih ograničenja sada je zakazano za godinu dana kasnije, tj. za 1. siječnja 2025.
Predložene zabrane i ograničenja primjene pojedinih radnih tvari mogu se pronaći u poglavlju 'Prilozi' u objavljenom tekstu na engleskom jeziku pod naslovom'Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o fluoriranim stakleničkim plinovima, koja mijenja Direktivu (EU) 2019/1937 i zamjenjuje Uredbu (EU) br. 517/2014'. Tu se također može pronaći i vremenski redoslijed uvođenja ograničenja primjene radnih tvari ili pak povlačenja pojedinih radnih tvari iz uporabe u sljedećim područjima:
• stacionarno hlađenje
• rashladnici vode ('chilleri')
• stacionarni klimatizacijski sustavi i dizalice topline
• drugi proizvodi i uređaji.
Ukratko, može se reći da se od 1. siječnja 2027. godine uvodi zabrana primjene 'klasičnih' radnih tvari u klima-uređajima, dizalicama topline i rashladnicima vode, ovisno o njihovom rashladnom učinu. U međuvremenu, kako stoji u 'Prilogu VII', do 2026. (uključujući i tu godinu) na raspolaganju će moći biti fluorirani staklenički plinovi u ekvivalentnoj vrijednosti CO2 oko 42,9 milijuna t godišnje (prema ranijem prijedlogu to je bilo 41,7 mil. t godišnje). U razdoblju 2027. - 2029. te količine će iznositi 21,7 mil. t godišnje (ranije je bilo predviđeno tek 17,7 mil. t godišnje). Međutim, kao što je spomenuto, to će malo značiti za rashladnu i klimatizacijsku tehniku, budući da ti iznosi ('kvote') sada uključuju i količine medicinskih inhalanata, što ranije nije bilo uzimano u obzir.
Uz sve to, treba reći i da spomenuti dogovor još nije pravno obvezujući jer ga EP i EV još moraju službeno usvojiti, objavio je njemački stručni portal 'CCI.Dialog'.