Što će donijeti revizija F-Gas Regulative?

Autor: B.L. Objavljeno: 30.01.2023. 🕜 13:40 Lokacija: Karlsruhe (Njemačka)
  • Boce s radnim tvarima u rashladnoj tehnici (izvornik: Kerckweb / Shutterstock, 2020.)

• radne tvari, rashladna tehnika, freoni, hlađenje
    Izvor: Kerckweb / Shutterstock
  • Slika zgrade Europske komisije u Bruxellesu (foto: Matija Eppert, listopad 2017.)

• Europska komisija, Europska unija
    Izvor: Matija Eppert

U Europskom parlamentu predstavljen je prijedlog koji bitno je blaži od svih dosadašnjih

Od objave nacrta nove Uredbe (EU) 517/2014 o fluoriranim stakleničkim plinovima ili tzv. F-Gas Regulative u travnju 2022. godine brojne tvrtke i stručne udruge iz područja tehnike hlađenja i klimatizacije iz cijele Europe oštro su se protivile mnogim pooštravanjima koja su u njemu predviđena. No, u listopadu prošle godine je Odbor za okoliš Europskog parlamenta pozvao na još brže postupno ukidanje primjene fluoriranih stakleničkih plinova koji se koriste kao radne tvari u rashladnoj tehnici i na još strože mjere. Sada je pak uslijedila rasprava u još jednom odboru EP-a, Odboru za industriju, istraživanje i energiju (ITRE).
 

Što stoji u prijedlogu ITRE-a?

Na njegovom je sastanku koji je održan 25. siječnja ove godine predložen umjereniji put prema postupnom smanjivanju i zabrani primjene fluoriranih stakleničkih plinova nego što je to bilo u ranije spomenutom nacrtu Europske komisije iz 2022. Tako u prijedlogu Sare Skyttedal, zastupnice EP-a iz Švedske, koji je odobrio ITRE stoji "Prijedlog EK-a o predloženom postupnom ukidanju halogeniranih fluoroguljikovodika (HFC) bio bi 'de facto' njihovo postupno ukidanje u novom uređajima od 2027. godine, što će ozbiljno ugroziti energetske ambicijae Europske unije do 2030. i cilj programa REPowerEU o ubrzanju uvođenja dizalica topline u primjenu."

Novi prijedlog ITRE-a za cilj ima odgodu primjene prijedloga EK-a za ograničavanje primjene HFC-ova u split sustavima klimatizacije do 2030. i uvođenje slične odgode od tri godine u predloženom novom vremenskom okviru za postupno smanjivanje primjene fluoriranih stakleničkih plinova. Naime, prema trenutačnom prijedlogu EK-a, u split sustavima s rashladnim učinom 12 kW i manjim već od 2027. godine bila bi moguća primjena jedino radnih tvari čija je vrijednost potencijala globalnog zagrijavanja (GWP) manja od 150. U split sustavima s učinom većim od 12 kW od 2027. godine bila bi pak moguća primjena jedino radnih tvari s GWP < 750. Ograničenje koje predlaže ITRE mnogo je jednostavnije i za sve koji se na bilo koji način bave rashladnom tehnikom i rashladnom opremu. Prema njemu bi se od 1. siječnja 2030. godine zabranila primjena radnih tvari s GWP > 750 u svim split sustavima, bez obzira na učin.

Uz to, ITRE također poziva na realističniji vremenski okvir za prelazak primjene na prirodne radne tvari i predlaže trogodišnju stanku između 2030. i 2033. i kasnije usporavanje vremenskog rasporeda postupnog smanjenja primjene 'neekoloških' radnih tvari.
 

Pozitivne reakcije struke

Na takvu vijest već su (dakako, pozitivno) reagirale pojedine stručne udruge. Primjerice, Udruga njemačkih stručnjaka za hlađenje i klimatizaciju (VDKF) pozdravila je takav prijedlog ITRE-a. No, to ne znači da će u konačnici prvobitni prijedlog EK-a na glasovanju koje će uslijediti biti ublažen. No, glasovanje barem određuje smjer i ton za sljedeće korake u pregovorima koji se očekuju, i u tijelima EP-a i u članicama EU-a, izvijestio je njemački stručni portal 'CCI.Dialog'.
 

 

TAGOVI