Izvoz otpada u zemlje koje nisu članice OECD-a bit će ograničen i dopušten samo ako su treće zemlje spremne primiti određeni otpad i sposobne su njime upravljati na održiv način. Pošiljke otpada u zemlje OECD-a pratit će se i mogu se obustaviti ako dovedu do ozbiljnih ekoloških problema u zemlji odredišta. Prema prijedlogu, sve tvrtke iz EU-a koje izvoze otpad izvan EU-a trebale bi osigurati da postrojenja koja primaju njihov otpad podliježu neovisnoj reviziji koja pokazuje da upravljaju tim otpadom na ekološki prihvatljiv način.
Trgovanje otpadom u EU
Unutar EU-a Komisija predlaže znatno pojednostavljenje uspostavljenih postupaka, olakšavajući ponovno ulazak otpada u kružno gospodarstvo, bez snižavanja potrebne razine kontrole. To pomaže u smanjenju ovisnosti EU-a o primarnim sirovinama i podupire inovacije i dekarbonizaciju industrije EU-a kako bi se ispunili klimatski ciljevi EU-a.
Nova pravila također dovode pošiljke otpada u digitalno doba uvođenjem elektroničke razmjene dokumentacije.
Poboljšanje učinkovitosti i djelotvornosti provedbenog režima uključuje uspostavu EU-ove skupine za provedbu otpreme otpada, ovlašćivanje Europskog ureda za borbu protiv prijevara OLAF-a da podrži transnacionalne istrage država članica EU-a o trgovini otpadom i pružanje strožih pravila o administrativnim kaznama. Nove mjere o izvozu otpada primjenjivat će se tri godine nakon stupanja na snagu nove Uredbe, ostavljajući dovoljno vremena za pripremu za usmjeravanje tokova otpada na održiviji tretman, ali i za prijelaz na nove poslovne modele, priopćila je EK.