Nadzorni odbor Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Kaštijun u srijedu je podnio ostavku, nakon dramatične konferencije za novinare na kojoj je upozoreno na kolaps sustava gospodarenja otpadom u Istri.
Članovi NO-a optužili su Grad Pulu i Istarsku županiju da nisu ništa poduzeli nakon brojnih informacija koje su im cijelo vrijeme prosljeđivali. Građani, poručili su, i ove godine mogu očekivati smrad.
"Smatramo da još uvijek ima vremena da se do ljeta situacija vidno popravi ako se svi dionici maksimalno angažiraju, i ako se ovakva situacija ne bude koristila za druge ciljeve, a na štetu građana Istre. Cilj ovog našeg radikalnog poteza je upravo taj da se upozori na ozbiljnost situacije", naglasio je predsjednik NO-a Marino Drandić.
U zajedničkoj izjavi svih članova NO-a ističe se kako je sustav gospodarenja otpadom vrlo trom, funkcionira sporo i nepravovremeno te da je u njega uključeno previše dionika.
Gotovo na svim sastancima s gradonačelnicima i načelnicima, komunalnim društvima i ostalim po Kaštijun važnim sastancima napominjali su, kažu, da se odluke ne donose dovoljno brzo u sustavu gospodarenja otpadom, javlja Hinin specijalizirani portal Zelena Hrvatska.
U fokusu javnosti
Stanje na Kaštijunu drže neodrživim, a NO se osjeća potpuno nemoćno u odnosu na probleme za koje nije nadležan i na koje godinama bezuspješno ukazuje.
Nedostatak odlučnosti da se za usluge Kaštijuna donesu stvarne cijene, one koje bi pokrivale trošak, prisiljava upravu da preživljava ponajprije štednjom na zbrinjavanju krutog oporabljenog goriva (SRF-a) i na održavanju postrojenja, što u budućem razdoblju može imati teške posljedice za funkcioniranje pogona, a i cjelokupnog sustava gospodarenja otpadom u Istarskoj županiji, stoji u izjavi.
S druge strane, kažu, nedovoljno ozbiljan pristup svih korisnika Kaštijuna u rješavanju odvojenog prikupljanja biootpada prijeti da će se i ove godine odande širiti smrad.
"Najveći dio rješenja prestanka neugodnih mirisa nalazi se izvan Kaštijuna odnosno kroz smanjenje udjela organskog u komunalnom otpadu. Sve dok se to ne dogodi, Kaštijun će biti u fokusu javnosti tijekom svih sljedećih ljeta koja nam dolaze, a mještani općine Medulin i Grada Pule i dalje će snositi posljedice", ističu u izjavi.
Kažu i kako hitno treba uvesti kante za biootpad u cijeloj Istri kako bi Kaštijun mogao raditi kako je projektom zamišljeno i kako bi bio moguć suživot Kaštijuna i stanovnika.
U izjavi su dodali i da direktor Kaštijuna, Dražen Stilinović, koji je također prisustvovao konferenciji za novinare i dalje ima njihovu podršku zbog svoje stručnosti, profesionalizma i načina rada.