U travnju je u zapadnom Sibiru i Kanadi zabilježena intenzivna i trajna požarna aktivnost. Obrazac aktivnosti koji su promatrali znanstvenici CAMS-a poklopio se s anomalijama visoke površinske temperature u tim regijama. Osobito je ljeto 2021. doživjelo niz ekstremnih šumskih požara koji su doveli do najviših procijenjenih emisija za neke mjesece u CAMS GFAS skupu podataka. Ne samo da su široki dijelovi zahvaćeni tijekom ljeta, već su njihova postojanost i intenzitet bili izvanredni. To je uključivalo ogromna prostranstva u Sjevernoj Americi, Sibiru, istočnom i središnjem Sredozemlju i Sjevernoj Africi.
Klimatske promjene doprinose požarima
Ukupne mjesečne procijenjene emisije u srpnju bile su, ukratko, najviše za 2021. u CAMS GFAS skupu podataka s 343 megatone ugljika ispuštenih u atmosferu. Više od polovice emisija pripisano je požarima u Sjevernoj Americi i Sibiru, dvjema najteže pogođenim regijama.
Mark Parrington, viši znanstvenik i stručnjak za šumske požare u ECMWF Copernicus službi za praćenje atmosfere, komentira: „Kako se godina bliži kraju, vidjeli smo da su široko rasprostranjene regije iskusile intenzivnu i dugotrajnu aktivnost požara, od kojih su neke bile na razini koja nije zabilježena u zadnjih par desetljeća. Sušniji i topliji regionalni uvjeti uzrokovani globalnim zatopljenjem povećavaju rizik od zapaljivosti i požara vegetacije, a to se odrazilo na iznimno velike, brzo razvijajuće i trajne požare koje smo pratili.”