Pirenejski poluotok bilježi neuobičajeno velik broj dana s maksimalnim temperaturama iznad 35°C, naglašavajući dugotrajnost visokih temperatura u ovoj regiji. Za svoj regionalni prosjek, jugozapadna Europa doživjela je najtopliji srpanj zabilježen u pogledu maksimalnih temperatura. Zajednički, to je šesti najtopliji srpanj za Europu; toplinski val donosi lokalne i nacionalne rekorde zapadnim i sjevernim dijelovima kontinenta. Kopnene mase sjeverne hemisfere imaju pretežno visoke iznadprosječne temperature. Temperature su bile ispod prosjeka duž zapadnog Indijskog oceana, od Roga Afrike do južne Indije, u većem dijelu središnje Azije, kao i u većem dijelu Australije.
Suše i požari
Zanimljivo je i da je srpanj bio je sušniji od prosjeka za veći dio Europe, s oborenim lokalnim rekordima niske količine oborina na zapadu i sušom na nekoliko lokacija na jugozapadu i jugoistoku. Ti su uvjeti utjecali na lokalno gospodarstvo i olakšali širenje i intenziviranje požara na otvorenim prostorima. Također je bilo sušnije od prosjeka u većem dijelu Sjeverne Amerike, velikim regijama Južne Amerike, središnje Azije i Australije.
Vrijedni pažnje bili su uvjeti vlažniji od prosjeka u istočnoj Rusiji, sjevernoj Kini i velikom vlažnom pojasu koji se proteže od istočne Afrike preko Azije do sjeverozapadne Indije.