Dopuštene emisije propisane su Nacionalnim planom smanjenja emisija (NERP) koji je na snazi do 2027. godine, podsjetio je Rajić i naglasio da emisije iz te dvije termoelektrane prelaze dopušteni prag. Tužba zahtijeva da se EPS što više uskladi s dopuštenim emisijama od 2021. do 2027. a cilj je bolje zdravlje građana.
Sud je posljednja instanca kojoj se RERI obratio, jer se prethodno obratio inspekciji Ministarstva zaštite okoliša koja je dala razna objašnjenja zašto ne izlazi na teren i zašto vjeruje da EPS nije krše propise, pa je tužba podnesena tek kad je postalo jasno da inspekcija neće raditi svoj posao.
Pravda i pred stranim sudom
Prema Rajićevim riječima, za tužbu su dobili i stručna mišljenja, temeljena na nalazima međunarodnih organizacija, prema kojima dvije termoelektrane godišnje emitiraju 300.000 tona sumpornog dioksida, dok ukupno oko 150 elektrana u EU emitira samo dvostruko više - oko 600 000 tona.
Upitan što očekuje od sudskog postupka i vjeruje li u pravnu pobjedu, Rajić je odgovorio da RERI po potrebi ne odustaje od mogućnosti obraćanja međunarodnom sudu.
Na pitanje kako su slične tužbe prošle u Europi, odgovorio je da su imali "promjenjiv uspjeh", posebno "u tim zemljama s malo krhkijom demokracijom, koje su više ovisne o ugljenu, poput Poljske i Bugarske".