Sve otvorenija europska vrata za genetski modificirane usjeve

Autor: N. D. Objavljeno: 08.02.2024. 🕜 13:45 Lokacija: Strassbourg (Belgija)
  • Vizualizacija genetski modificirane hrane (izvornik: Getty / Brightstars)

• GM hrana, hrana
    Izvor: Getty / Brightstars

Relaksiraju se procedure za odobravanje novih genomskih tehnika ali, gle čuda, hrvatski europarlamentarci nisu bili za

Europski parlament pristao je u srijedu u Strasbourgu ublažiti procedure za odobravanje usjeva uzgojenih korištenjem novih genomskih tehnika (NGT), ali uz ograde.

Primjerice, banane i jabuke koje brže smeđe, biljke kukuruza i soje koje proizvode vlastiti insekticid, pšenica s niskim sadržajem glutena i tako dalje. Te tehnike nisu postojala 2001. kada je usvajana EU regulativa o GM usjevima. Posljednjih su desetljeća razvijene nove tehnike za modificiranje genetskog materijala usjeva bez uvođenja stranog gena, za razliku od standardni transgeni genetski modificiranih organizama (GMO).

Europska komisija vjeruje da nove tehnike mogu pridonijeti usjevima koji su otporniji na štetočine i klimatske promjene, uz manju upotrebu gnojiva i pesticida. Prošle je godine predložio izuzimanje NGT usjeva iz strogih postupaka autorizacije za transgene GMO. Zastupnici u Europskom parlamentu sada slijede liniju Komisije, javlja agencija Belga. 

Iako rezultat glasanja u Parlamentu (307 glasova za, 263 protiv, 41 suzdržan) predstavlja parcijalnu pobjedu za zagovornike GMO-a, neki od izglasanih amandmana sigurno će razbjesniti lobiste biotehnoloških tvrtki, smatraju iz Zelene akcije. Činjenica da države članice, zbog brojnih zamjerki na Komisijin prijedlog koje mnoge od njih još uvijek imaju, nisu uspjele usuglasiti zajedničko stajalište oko ove teme znači da pregovori između Komisije, Parlamenta i Vijeća još uvijek ne mogu započeti te najvjerojatnije niti neće prije EU izbora u lipnju.

 
Ipak kategorizacija

 

Naime, kao i Komisija, Parlament dijeli NGT usjeve u dvije kategorije, od kojih će jedna ipak biti podložna strožim procedurama.

Prva kategorija uključuje usjeve koji se mogu asimilirati s tradicionalnim usjevima, pod uvjetom da je broj mutacija ograničen. Te bi usjeve trebalo lako staviti na tržište, pod uvjetom da su označeni i registrirani u javnoj bazi podataka. Druga kategorija odnosi se na usjeve sa složenijim genetskim modifikacijama. Oni će i dalje podlijegati strogim postupcima autorizacije koji se primjenjuju na GMO. U organskoj poljoprivrednoj proizvodnji uporaba NGT-a ostaje zabranjena jer su potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdila njihova prikladnost. 

Izvor: BASF SE

 

Možda najznačajniji među ograničenjima su oni vezani uz obavezno označavanje novih GMO-a za krajnjeg potrošača i obaveznu sljedivost takvih proizvoda duž čitavog opskrbnog lanca. Naime, EU pravila o označavanju i sljedivosti dugogodišnji su trn u oku biotehnološkim kompanijama, a njihovo ukidanje jedan je od glavnih ciljeva trenutne ofenzive promicatelja GM tehnologije.

Pozitivno je i to što je EP barem načelno prepoznao problematičnost patentiranja NGT sjemena te izglasao amandman koji bi isto trebao onemogućiti. No, pošto bi za istinsko rješenje ovog problema trebalo mijenjati Europsku patentnu konvenciju, čije stranke nisu samo države članice EU, ovakvi amandmani nisu dovoljni za uspješno blokiranje preplavljivanja EU tržišta patentiranim sjemenom, upozorili su iz ekoloških udruga.

 

Pregovori sa članicama

 

O novoj regulativi tek treba pregovarati sa zemljama članicama, koje su podijeljene oko novih tehnika. Nakon što je Komisija poduprla opuštenija pravila za NGT prošlog ljeta, ekološke skupine rekle su da se boje "deregulacije" strogih europskih zakona o GMO-ima.

Međutim, Europska agencija za sigurnost hrane zaključila je u svom znanstvenom mišljenju da nema novih rizika i da procedure autorizacije strogo razlikuju ove dvije kategorije. 

Zelena akcija pozdravlja kritičan stav koji je Hrvatska zauzela oko ove teme, kao i činjenicu da nitko od hrvatskih predstavnika u Parlamentu nije podržao Komisijin prijedlog tijekom konačnog glasanja u EP-u.

"Pozivamo hrvatske predstavnike u EU institucijama da i ubuduće inzistiraju na regulatornom okviru koji bi osigurao obaveznu procjenu utjecaja na zdravlje i okoliš za sve generacije GMO-a, potpunu transparentnost za krajnje korisnike i sve druge aktere duž opskrbnog lanca, konkretne mjere koegzistencije s konvencionalnom i ekološkom poljoprivredom te učinkovitu zabranu patentiranja NGT sjemena, organizama i genetskog materijala", kažu Zeleni.

 

 

 

TAGOVI