U Ateni se 16. i 17. travnja održala deveta konferencija 'Naš ocean' koja je pokrenuta 2014. na inicijativu Sjedinjenih Američkih Država s ciljem pridavanja potrebne pozornosti međunarodne zajednice očuvanju i održivom korištenju oceana te ukazivanju na brojne prijetnje ekosustavu oceana i mora. Države sudionice svojim sudjelovanjem iskazuju i preuzimaju konkretne obveze za zaštitu i održivo upravljanje morima i oceanima.
Hrvatska se na konferenciji prvi put predstavila 2017. na Malti s obvezama o zaštiti Jabučke kotline te ulaganjima u planove upravljanja, monitoring i izradu karte staništa hrvatskog dijela Jadrana, a koje je uspješno ispunila. Ove godine delegacija Hrvatske, na čelu s državnim tajnikom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR) Hrvojem Bujanovićem, predstavila je nove obveze koje su zajednički usuglasili pomorstvo, ribarstvo i zaštita prirode.
U sklopu plenarne sesije 'Učinkovito upravljanje zaštićenim područjima na moru' koju je moderirala Alexandra Cousteau, unuka poznatog istraživača Jacquesa Cousteaua, zanimljivu i emotivnu raspravu su vodili Enric Sala – stalni istraživač za National Geographic te senator i bivši državni tajnik John Kerry iz SAD-a.
Primjeri dobre prakse
Na kraju panela, Bujanović je u ime Hrvatske najavio zaštitu 30 posto dijela Jadrana pod nacionalnom nadležnošću, a nakon uspješno izrađene karte morskih staništa za 51 posto Jadrana nadovezao se kako će biti napravljena cjelovita karta. Za to će biti potreban zajednički napor hrvatskih znanstvenika i stručnjaka za morski okoliš.
Za održivost hrvatskog turizma posebice je važno regulirati sidrenje iznad područja rasprostranjenosti 'naselja posidonije' kako bi se sačuvala ta bitna staništa, a ujedno i osiguralo odgovarajuće sidrenje. Ekološki prihvatljiva sidrišta za koje se Hrvatska već sada aktivno zalaže ima primjere dobre prakse (PP Lastovsko otočje i NP Kornati). Informiranje nautičara o staništima posidonije prvi je korak kojeg poduzimamo u suradnji s nadležnim Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture.
Na marginama konferencije održan je bilateralni sastanak s Italijom na temu zajedničkih rješenja u zaštiti Jadrana. Razmijenjena su stajališta i pristupi uz primjenu regionalnih, europskih i globalnih konvencija i sporazuma, izvijestio je MINGOR.