Zelene udruge danas su solidarno protestirale ispred Gradske skupštine, na čijem dnevnom redu sjednice se nalazi točka sa sažetkom studije izvodivosti za izgradnju cjelovitog sustava gospodarenja otpadom na području Zagreba i Zagrebačke županije. Naime, u sažetku se spominje mogućnost izgradnje spalionice otpada u Resniku u sklopu Centra za gospodarenje otpadom, što je javno podržao i SDP, koalicijski partner Možemo u skupštini.
Zelena akcija protestirala je protiv izgradnje postrojenja za spaljivanje otpada, a svoje protivljenje iskazali su i Udruga za zaštitu okoliša Resnik, Zeleni odred- Forum braniteljske udruge Vidra, Udruge povrćara Zagreba i Zagrebačke županije, Povjerenstvo za prava pacijenata Zagreb, Građanska inicijativa Stop spalionici Rebro, Udruga Eko Zagreb i Krizni eko stožer Zagreb.
Svi oni drže da moraju postojati bolja rješenja od spaljivanja mješovitog komunalnog otpada i pozivaju „zelenu vlast“ da pronađe bolja rješenja u interesu građana, jer temeljno ljudsko pravo je čist okoliš. U blizini mogućeg CGO Resnik nalazi se 40 OPG-ova, koji proizvode četvrtinu povrća za grad i županiju.
Traži se moderno postrojenje, ali ne spalionica
Zelena akcija od Grada zahtijeva da za obradu miješanog otpada odabere moderno postrojenje visoke učinkovitosti sortiranja.
“Spaljivanje otpada donosi iznimne štete za okoliš i zdravlje, što je dokazano na brojnim primjerima u Hrvatskoj i inozemstvu. Sada se postavlja pitanje hoće li Zagreb ponoviti tuđe greške ili ih izbjeći odabirom boljih rješenja”, poručio je Marko Košak. Ostatak se treba neutralizirati za korištenje u građevinskoj industriji, a minimalan dio se potom odlaže na odlagalište biološki neaktivne mase. Implementacija ove tehnologije traje jednako kao i tri koje je Grad predložio, smatra Zelena akcija.
Branka Genzić-Horvat iz Udruge za zaštitu okoliša Resnik naglasila je da je, unatoč prva dva izgrađena i promašena centra, Marišćina i Kaštijun, cilj izgradnje regionalnih centara za smeće oduvijek je jasan. “Unatoč tome Grad Zagreb, 20 godina zadržava isti koncept, pa i tzv. Studijom izvodljivosti, koja je zapravo netransparentni politički pampfle, kako bi nastavili pokušaj izgradnje štetnog centra i za tuđe pomiješano smeće i spaljivanje otpada, koje dokazano štetno utječe na ljudsko zdravlje I okoliš, a ujedno je najskuplji način obrade otpada, koji je EU prestala financirati.”, kaže Horvat.
Jeftine drobilice i loše tehnologije
Slično razmišljaju i drugi. „Govoriti o „najmodernijim tehnologijama“ u svim MBO pogonima znači ignorirati činjenicu da će Zagreb i mnogi gradovi u RH biti suočeni sa posljedicama gomilanja ogromnih količina hrvatskog, ali i europskog otpada. „Visokoučinkovite sortirnice“ će biti jeftine mehaničke drobilice koje će ga pripremati isključivo za spaljivanje u spalionicama, cementarama ili termoelektranama zastarjelih i loših tehnologija koje dokazano uzrokuju ozbiljne i dugoročne štete za okoliš i zdravlje“, rekla je Vesna Grgić iz Zelenog odreda.