Britanski znanstvenici objavili su u četvrtak 8. veljače da su oborili rekord u stvaranju fuzijske energije u posljednjem eksperimentu pomoću stroja Joint European Torus (JET). Nuklearna fuzija je isti proces koji Sunce koristi za stvaranje topline, a vjeruje se da bi jednog dana mogla pružiti izdašan, siguran i čisti izvor energije.
Tim u postrojenju JET blizu Oxforda u središnjoj Engleskoj proizveo je 69 megadžula u pet sekundi koristeći 0,2 miligrama goriva, nadmašivši svoj prethodni rekord iz 2022. za 10 megadžula, objavila je Urpava za atomsku energiju Ujedinjenog Kraljevstva (UKAEA).
Ta količina energije je dovoljna za napajanje oko 41.000 domova na pet sekundi, a reakcija je trajala kratko jer bi dulje od toga uzrokovalo pregrijavanje JET-ovih magneta od bakrene žice. Ovo je posljednji eksperiment koji će se provesti na lokaciji JET-a pomoću stroja u obliku američke krafne koji se zove tokamak. Unutar JET-ovog tokamaka, po 0,1 miligrama deuterija i tricija – oba izotopa vodika – zagrijavano je do temperatura 10 puta viših od središta Sunca kako bi se stvorila plazma. Smjesa se držala na mjestu pomoću magneta dok se vrtjela, spajajući se i oslobađajući ogromnu energiju kao toplinu.
Deuterij je slobodno dostupan u morskoj vodi, dok se tricij može sakupiti kao nusprodukt nuklearne fisije. Koristeći ekvivalentne težine, oslobađa gotovo četiri milijuna puta više energije od izgaranja ugljikovodika, a jedini otpadni proizvod je helij.
Blizu uvjetima u elektranama
Unatoč novom rekordu, JET nije proizveo više energije nego što je uloženo u proizvodnju. Godine 2022. Nacionalni laboratorij Lawrence Livermore u Sjedinjenim Državama postao je jedino postrojenje koje je postiglo ovaj pothvat – sveti gral nuklearne fuzije, koristeći drugačiji proces koji uključuje lasere.
"JET je radio što je moguće bliže uvjetima u današnjim elektranama, a njegovo će nasljeđe biti sveprisutno u svim budućim elektranama. JET-ovi rezultati istraživanja imaju kritične implikacije ne samo za ITER – mega-projekt istraživanja fuzije koji se gradi na jugu Francuske – već i za druge globalne fuzijske projekte, koji teže budućnosti sigurne, niskougljične i održive energije", rekao je Ian Chapman, glavni izvršni direktor UKAEA-e.
Više od 300 znanstvenika i inženjera iz EUROfusiona, konzorcija istraživača diljem Europe, pridonijelo je JET-ovim značajnim eksperimentima tijekom 40 godina. JET je proveo svoje prve pokuse s deuterijem i tricijem 1997. a nasljednik ITER će biti opremljen supravodljivim elektromagnetima koji će omogućiti dulje trajanje procesa, znanstvenici se nadaju dulje od 300 sekundi. Ako sve bude u redu u ITER-u, prototip fuzijske elektrane mogao bi biti spreman do 2050. Godine, piše Euractiv.