Ruski astronaut Oleg Kononenko upravo je oborio svjetski rekord i postao osoba koja je provela najviše vremena u svemiru. Sada je u svemiru više od 879 dana, oborivši prethodni rekord kolege Genadija Padalke od 878 dana, 11 sati, 29 minuta i 48 sekundi u svemiru. Oba astronauta to su postigla kumulativno u pet misija, ali Kononenkova peta misija još nije ni na pola puta, što znači da bi ove godine trebao oboriti rekord.
Kononeko, inače 59-godišnjak, trebao bi biti na Međunarodnoj svemirskoj postaji do 23. rujna. Provest će 1110 dana u svemiru do trenutka kada se vrati na Zemlju, što je otprilike dvije i pol godine. Kononenko, koji je zapovjednik korpusa astronauta, 5. lipnja će prijeći nikad dosad postignutih 1000 dana u svemiru.
"Letim u svemir da radim ono što najviše volim, a ne da postavljam rekorde. Ponosan sam na sva svoja postignuća, ali više sam ponosan što rekord u ukupnom trajanju ljudskog boravka u svemiru još uvijek drži ruski astronaut.", rekao je Kononenko u intervjuu za rusku novinsku agenciju TASS. Rusija drži rekord i za najdulji neprekidni boravak u svemiru - Valeri Poljakov proveo je u svemiru 437 dana i 18 sati na svemirskoj postaji Mir sredinom 90-ih godina prošlog stoljeća.
Mikrogravitacija nije baš ugodno okruženje za ljudsko tijelo pa produljeni boravak u svemiru uzima svoj danak. Ono što se događa tijelu u svemiru često je čudno, a u nekim slučajevima i zabrinjavajuće. Prva stvar koja se događa je da tekućine poput krvi krenu prema glavi, što je u početku neugodno, ali onda se nekako uravnoteži. Također, čovjek gubi krvna zrnca, prilično njih, piše IFL science.
Mišićna masa također se smanjuje jer nije porebno previše raditi u mikrogravitaciji, zbog čega astronauti provode puno vremena u teretani. Isto vrijedi i za ljudske kosti, koje se ponovno apsorbiraju u tijelo. S pozitivne strane, stopala gube sve žuljeve pa se astronauti vratiti na Zemlju malo anemični, ali sa stopalima glatkim kao beba.