Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) uspješno je proveo projekt izgradnje sunčane elektrane i baterijskog spremnika, a tijek projekta, rezultati i budući planovi predstavljeni su na završnoj konferenciji u prostorijama FER-a. Nova solarna elektrana kapaciteta je 600 kW i zajedno s baterijskim spremnikom omogućit će lokalnu proizvodnju i potrošnju gotovo 50% ukupnih energetskih potreba FER-a.
Projekt „Fotonaponski sustav za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe u mrežnom radu SE-FER-005 – Faza 1“, skraćenog naziva SOLAR FER, ukupne vrijednosti 815.000 EUR financiran je od Islanda, Lihtenštajna i Norveške putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014. - 2021. uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu 693.000 EUR bespovratnih sredstava u okviru Programa „Energija i klimatske promjene”.
FER je proteklih godina proveo niz infrastrukturnih i razvojnih projekata u području održive energetike: postavljene su dvije manje solarne elektrane i niz baterijskih spremnika, razvijen vlastiti sustav upravljanja potrošnjom energije, instalirane su punionice za električna vozila.
Težnja prema energetskoj neovisnosti
„Naš je cilj da FER u skoroj budućnosti postane energetski neovisan i ugljično neutralan. Već danas imamo više od 700 kW instaliranih solarnih elektrana, baterijski sustavi će u konačnici premašiti 350 kWh i 150 kW, razvili smo vlastiti sustav upravljanja potrošnjom i punionicama za električna vozila, a neke projekte ćemo tek predstaviti u nadolazećem razdoblju. Ovi sustavi omogućuju Fakultetu optimizaciju potrošnje lokalno proizvedene energije, ali i neke nove nastavne i istraživačke smjerove u našem radu. Projekt SOLAR FER nas je zapravo transformirao u fleksibilno energetsko čvorište, što znači da ćemo pametnim upravljanjem biti u mogućnosti pružati usluge operatorima sustava, ali i primjerice dijeliti višak energije u kontekstu građanske energije“, poručio je izv. prof. dr. sc. Tomislav Capuder, voditelj projekta, zahvalivši donatorima.
Pored energetske obnove, koja je u planu, te vlastitog sustava upravljanja energetskim sustavima FER postaje jedinstveno fleksibilno energetsko čvorište. FER time jasno pokazuje svoju znanstvenu, nastavnu i stručnu orijentiranost na održivost, obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost.